28. října si připomínáme Den vzniku samostatného Československa

Čeká nás oslava státního svátku, kdy se Československo stalo republikou. Neznamená to jenom pracovní volno, jde o významný den a v mnoha našich obcích a městech je to čas pro zastavení, pietní vzpomínky, slavnosti a společenská setkání.

Vyhlášení samostatnosti a odtržení se od Rakouska-Uherska se nepochybně nestalo během 24 hodin 28. října. Každá historická událost a proměna potřebuje více časového prostoru, a to platí i pro akt, který se připravoval léta předem, od roku 1914. K uskutečnění mohlo dojít až po první světové válce roku 1918. Důležitou roli přitom hráli tři muži, Tomáš G. Masaryk, Milan R. Štefánik a Edvard Beneš.

Přeji Vám hezký sváteční den, který můžete využít ke společenskému setkání nebo k podzimnímu výletu. Zvu vás k návštěvě Senátu, 28. října bude zpřístupněn veřejnosti

Den otevřených dveří v Senátu je vhodnou příležitostí třeba k výletu do Prahy. Sídlo je pro vás otevřeno od 9 do 16 hodin, vstup je zdarma a k vidění jsou krásné historické prostory Valdštejnského a Kolovratského paláce. Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Zelený salonek, či Růžový salonek. Volně přístupná je i Valdštejnská zahrada, která je, věřte mi, v těchto podzimních dnech stále krásná. Projít se druhou největší zahradou v centru Prahy můžete od 9 do 19 hodin.

Komentovanou prohlídku Senátu lze objednat také předem a využilo ji doposud ze Žďáru a okolí několik škol a organizací. Pakliže mi to pracovní vytížení dovolilo, rád jsem je v těchto prostorách doprovázel.

 

Josef Klement, Váš senátor