Obcím nedávno přišlo varování, že se v Česku připravuje raketové zdražení poplatků za skládkování odpadů, z 500 Kč za tunu až na 2000. Obce ho nepokryjí, a proto budou muset lidem zdražit poplatky za odpady. Důvodem zdražení prý je, aby se šetřilo na nové spalovny.
Odborové svazy z oblasti odpadového hospodářství tvrdí, že si Česko odhlasovalo zákaz skládkování už od roku 2024, i když ho k tomu Evropská unie nenutí. Na Vysočině, kde nemáme „velkou“ spalovnu, proto bude muset být překladiště, odkud se bude odpad vozit nejspíš do Brna.
Po přímé volbě prezidenta i přímá volba starostů a hejtmanů. V tom si teď notují někteří politici včetně prezidenta a premiéra. Přitom nejde o nic nového. O přímé volbě starostů se s větší či menší intenzitou diskutuje mnoho let, obvykle před komunálními volbami.
Ano, zní to pěkně: vybereme toho nejlepšího a nejoblíbenějšího. Jenže co prosadí sám starosta, když za sebou nebude mít zbývající část rady, případně zastupitelstva? Vždyť starosta či hejtman teď má v radě i zastupitelstvu jeden hlas jako každý jiný. A když vidím, jak přímá volba prezidenta dělí národ, obávám se, že přímá volba starosty nebo hejtmana rozdělí obec či kraj.
Česko se stalo evropským Las Vegas, má totiž nejvíc heren v Evropě. Ministerstvo financí po nástupu náměstka Ondřeje Závodského tuto situaci chtělo změnit a sáhlo k novým pravidlům. Připravilo novelu zákona o hazardních hrách. Zda se to podařilo, bude předmětem přednášky, která se koná 15. února v 18 hodin v kavárně Etage Jihlavě.
Ondřej Závodský je po nástupu ministryně financí v demisi paní Schillerové již bývalý náměstek. Přijal pozvání náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kaliny a okresního předsedy lidovců Petra Piáčka. První diskuze o hazardu s Ondřejem Závodským proběhla v Jihlavě v roce 2014. "Tehdy jsem rád prohrál 5 litrů meruňkovice, protože jsem nevěřil, že se nulová tolerance vůči hazardu v Jihlavě podaří," dodává Petr Piáček. Letošní přednáška bude mít dvě části: 1) Informace pro pracovníky magistrátu s úředníky ministerstva financí, 2) beseda s diskusí pro veřejnost v 18h v kavárně Etage v Jihlavě . Pozvání dostali i zastupitelé měst a obcí z okolí.
Budou představena skutečná čísla a stav "zisku" obcí z hazardu. "V Jihlavském zastupitelstvu zazněl názor návratu hazardu do Jihlavy. Jsme přesvědčeni, že by to bylo špatné rozhodnutí směrem k životu lidí, kteří se díky hazardu dostanou do problémů. Nejvíce nás trápí osudy rodin hráčů, které jsou v tom nevinně. Vítáme tedy diskuzi s Ondřejem Závodským, kterou pořádají Občanská poradna Jihlava díky svému řediteli Karlu Křivánkovi a Mladým lidovcům Vysočina, kde se angažuje Jan Palán," dodává náměstek primátora Jaromír Kalina.
Pelhřimov - Vidět v praxi, jaké dopady mají zákony schvalované ve Sněmovně, je pro poslance klíčové. I proto se Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) 30. ledna v rámci poslaneckého dne v Pelhřimově setkal s ředitelem tamní nemocnice i s ředitelem Oblastní Charity a navštívil pelhřimovský domov pro seniory. Všechna setkání propojilo téma nového evropského nařízení tzv. GDPR, přinášející silnější pravidla ochrany osobních údajů.
Pelhřimovsko – Dopad směrnice o zbraních, nová certifikace dřeva, obchvat Pelhřimova, hospodaření poblíž nádrže Švihov a dvě přednášky o Evropské unii. To byl ve stručnosti celodenní program europoslance Tomáš Zdechovského na Pelhřimovsku.
Žďár nad Sázavou - Zástupci KDU-ČSL iniciovali e-petici proti likvidačním sankcím dle nařízení GDPR a vyzvali veřejný i podnikatelský sektor k jednotnému postupu.
„Pracujeme na pozměňovacím návrhu k vládnímu návrhu zákona o zpracování osobních údajů i s vynětím neziskového sektoru ze sankcí,“ řekl poslanec Vít Kaňkovský. Podle iniciátorů petice se na nařízení GDPR svádí v poslední době v oblasti ochrany dat vše. Ale je tato kritika důvodná? Nařízení GDPR ponechává široké pravomoci členským státům, a to i v oblasti sankcí.
V sobotu si Česká republika zvolila prezidenta na další pětileté období. V historicky druhé přímé volbě zvítězil stávající prezident Miloš Zeman. Vít Kaňkovský, podporovatel protikandidáta Jiřího Drahoše, však vidí i přes porážku svého „favorita, jistou naději.
Poslanecká sněmovna 18. ledna poslala do třetího čtení zákon o léčivech týkající se elektronických receptů. V rozpravě vystoupil i poslanec Kaňkovský (KDU-ČSL), který je podporovatelem elektronizace ve zdravotnictví, avšak je přesvědčen, že Česko zatím není komplexně připraveno na povinnou e-preskripci.
Pozitivně začnu a pozitivně i skončím. První výhodou našeho sedmičlenného klubu KDU-ČSL je, že zahrnuje zástupce všech pěti okresů Vysočiny. Druhou naší výhodou je, že máme mezi sebou poslance (V. Kaňkovský) a senátora (F. Bradáč), kteří krajským tématům umí dát celostátní souvislosti.
Třetí výhodou je, že jsou mezi námi komunální politici, zvyklí pracovat na radnicích (Č. Jůzl, P. Janoušek, J. Herbrych a moje maličkost). Čtvrtou výhodou je, že náš služebně nejstarší zastupitel (od r. 2004) jako bývalý radní pro finance má rozpočet kraje v malíčku a právem vede finanční výbor (M. Houška). Pátou výhodou je, že jsme lidovci, stabilní středová strana s dlouhou tradicí, která má oporu v řadě pracovitých lidí v terénu.