Bilance předsedy klubu Kaliny: Tak velký úkol pro kraj už tu dlouho nebyl!

Vodní nádrž Hubenov - foto Povodí Moravy

Naplněnost Hubenovské vodní nádrže, klíčové pro zásobování Jihlavy, na konci loňska dosáhla rekordního minima 30 %. Čtyřikrát se loni na Vysočině vyrojil kůrovec. Tolik dvě klíčová čísla roku 2018. Jsme závislí na celosvětové změně klimatu. Toho, co můžeme ovlivnit, není mnoho, ale je to důležité.
Kvůli intenzivnímu rybaření se Maršovský rybník dvakrát ročně vypouští a plní, a v tu dobu dává Hubenovské nádrži ještě méně vody. Naštěstí s majitelem rybníka došlo k dohodě a ve druhém týdnu ledna 2019 se naplněnost nádrže dostala na polovinu. Revitalizace dalších přítoků, Jedlovského a Jiřínského potoka, je po třech letech vypořádání s majiteli pozemků u cíle. Po revitalizaci, která má začít v létě, může být Jedlovský potok ještě významnější než přítok z Maršovského rybníka.
Sucho a kůrovec souvisejí se schopností krajiny zadržet vodu. Rozsáhlé holiny po kalamitní těžbě mění celkový pohled na krajinu a obnažují lidskou křehkost. Proto je důležité vrhnout všechny síly a prostředky na tyto životně důležité věci. Prostředky státu, kraje a obcí je třeba využít k nápravě a prevenci dopadů sucha. Vlastníkům lesa je nutné pomoci při těžbě i při sázení nového porostu.
Už dlouho před naším krajem nestál tak velký úkol. Pokud ale vedení kraje transparentně mlčí k zavedení integrovaného dopravního systému, k významným dopravním stavbám typu jihovýchodního obchvatu Jihlavy či k vysokorychlostní trati, pak je to varování, že mu dochází dech a tah na branku. A je tedy otázkou, zda dokáže zvládnout i krizi se suchem a kůrovcem.
Ing. Jaromír Kalina, náměstek primátora Jihlavy a zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL)
(článek byl zaslán do lednového vydání Novin Kraje Vysočina)

Štítky
Kategorie