Čeněk Jůzl o jednom pomníku a nápravě falšování dějin

Ing. Čeněk Jůzl

Na novém havlíčkobrodském hřbitově je od 60. let 20. století památník s nápisem „Čest a sláva sovětským hrdinům“ a „Hrob našich osvoboditelů“. Samozřejmě si vážím všech hrdinů a všech padlých za naši svobodu, ale toto místo se bohužel stalo důkazem komunistické ideologické mystifikace a falšování dějin.

Jsou v něm totiž ostatky padlých, případně zemřelých na následky zranění, z 1. světové války. Jednalo se původně o 37 vojáků rakousko-uherské, srbské a ruské armády. Jenže jejich původní pomník s křížem byl v 60. letech zlikvidován a místo toho byl postaven pylon s rudou hvězdou a prezentován jako místo s pohřbeným sovětským vojákem - přestože se mluví pouze o jednom neznámém sovětském vojínovi, a ani ten není v žádných historických archivech doložen a zaznamenán.

Město Havlíčkův Brod chce proto ke stému výročí vzniku republiky celou mystifikaci napravit a historii uvést na pravou míru. Začíná se realizovat nový památník, vzešlý ze soutěže, s názvem Kaple modrého oka. Ten už bude mít nápis, který bude uctívat oběti obou světových válek.

Čeněk Jůzl (KDU-ČSL), zastupitel Kraje Vysočina a místostarosta Havlíčkova Brodu

(článek byl zaslán do březnového čísla Novin Kraje Vysočina)

Štítky
Kategorie