Čeněk Jůzl: Populismus kolem náhrad církvím jako pojítko

Čeněk Jůzl

Populismus je mocný fenomén a tentokrát se v něm spojila ČSSD a ANO s komunisty v tažení za zdanění náhrad církvi. Přestože všichni vědí, že to přes ústavní (či evropský) soud nemůže projít. U komunistů je důvod jasný: trvalý nenávistný třídní boj, který je v rozporu s působením církví. U ANO a ČSSD je to čistě snaha být ve vládě, a tak kalkulují i s hlasy této ateistické společnosti.

Podle toho také ta společnost vypadá. Opět se v ní oživuje představa tlustých prelátů, kteří si za ty peníze koupí drahé jídlo, luxusní auta a prsteny. Přitom náhrady postupně umožní církvi odluku od státu. A část náhrad církvi umožní pečovat o cenné stavby, kvůli kterým k nám jezdí turisté. I ti, kdo nechodí do kostela, často cítí, že kostely, kláštery a další objekty jsou historickým dědictvím předků, součástí naší země a nás samých. A spojují se v úsilí o jejich záchranu.

V Havlíčkově Brodě je takovým příkladem kostel svaté Kateřiny a fara, v okolí významná trojice Podlipnických kostelů v Loukově, Řečici a Dolním Městě, klášter Želiv a další. Věřím, že takové úsilí bude dál lidi spojovat a bude důkazem, že naše společnost není zaměřená jen na majetek. Bohužel u části politiků tomu tak není a kvůli populismu a vyvolávané závisti jsou schopni zbořit už jednou dojednané dohody.

Ing. Čeněk Jůzl, zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL) a místostarosta Havlíčkova Brodu

(článek byl zaslán do červnového vydání Novin Kraje Vysočina)

 

Štítky
Kategorie