Cesta za dostupnou lékařskou péčí

Před několika dny jsme se v Senátu zabývali jednou peticí. Týkala se nedostatečné péče o dětské pacienty v krajské frýdecko-místecké nemocnici. Na dětském oddělení došlo k omezení služeb. Občané to vnímají jako selhání nemocnice a neschopnost kraje i zdravotních pojišťoven zajistit plnohodnotnou péči o děti, a tak, v důsledku výše uvedeného, sepsali petici za obnovení 24hodinové lékařské péče na dětském oddělení. Tento příklad z praxe uvádím k zamyšlení.

V roli zastupitelů kraje zodpovídáme za mnoho oblastí, včetně té zdravotní. Před problémem nedostatku lékařů stojíme dlouhodobě. Opakuji znovu, je třeba zefektivnit nástup mladých lékařů do praxe a najít způsob, jak je po studiu udržet v kraji a ukotvit je tam, kde lékaři chybí.

Nedávno jsem se sešel s kolegou senátorem Romanem Krausem, předsedou výboru pro zdravotnictví, a s regionálními řediteli dvou největších zdravotních pojišťoven. Společně jsme diskutovali o nedostatku lékařů, především praktických lékařů pro děti a dorost. Je zřejmé, že proces obnovy bude dlouhý a vyžádá si i změnu legislativy. Také o tom hovořil nedávno ministr Válek a senátor Vystrčil s hejtmanem Schrekem v jihlavské nemocnici. Naším společným cílem je získat dostatek studentů, kteří nejen že chtějí v oboru lékařství pracovat, ale také nemají v úmyslu po ukončení studia odcházet jinam.

NAJDI ODVAHU A STAŇ SE LÉKAŘEM/LÉKAŘKOU

Přejeme si mít spokojené občany a dostupnou zdravotní péči pro všechny.

 

Josef Klement (KDU-ČSL),

senátor a zastupitel Kraje Vysočina