Cyklista není tvůj nepřítel, nýbrž spolucestovatel, říká senátor Josef Klement

Nedávno mi jedna známá vyprávěla, že zná dámu, motoristku, která „bytostně nemá ráda na silnici cyklisty“! Při předjíždění cyklisty autem nikdy neopomene podotknout: „A teď otevřete dveře u spolujezdce.“ Není třeba se ušklebovat nad postojem oné zmíněné paní, snad jen dosud nepoznala krásu cyklistiky.
Výsledky posledních průzkumu ukázaly, že pouze 55 % držitelů řidičských oprávnění je zároveň cyklistou. Jinak řečeno, ne každý motorista se dokáže vžít do role cyklisty.

V červnu v Senátu proběhlo jednání o novele zákona o provozu na pozemních komunikacích a veřejnost tuto diskusi s napětím sledovala. Jedním z témat byla otázka, jaká je bezpečná boční vzdálenost při předjíždění cyklisty motorovým vozidlem? Je to 1 m, či 1,5m? Roli jistě hraje i rychlost vozidla.
Poukazoval jsem na fakt, že v našem okrese jsou na mnoha místech úzké komunikace. Vzniknou situace, kdy budeme předjíždět cyklistu velice obtížně, neb jede-li cyklista 1m od krajnice, a bude předjížděn osobním automobilem, zasahuje levý bok auta 4,9m od krajnice, v případě předjíždění nákladního automobilu je to 5,9m.
Ze statistik vyplývá, že za posledních 10 let bylo evidováno 307 nehod při předjíždění cyklisty bez dostatečného bočního odstupu. A Policií ČR bylo vyšetřováno pro nedodržení odstupové vzdálenosti mezi cyklistou a motorovým vozidlem 44 případů. Pozor, z toho 32 případů byl cyklista bez helmy! Z uvedeného jasně vyplývá, že obě strany mají co dohánět.

Ukotvit přesnou bezpečnou vzdálenost při předjíždění cyklisty v zákoně nepovažuji za vhodně zvolenou ochranu cyklistů, ani motoristů. Vhodnějším řešením navrhuji věnovat se výstavbě kvalitní infrastruktury a hlavně, zaměřit pozornost na vzdělávání veřejnosti, práci s dětmi ve školách a školkách. K řidičům motorových vozidel je možná cesta, kromě autoškoly, osvětou přes média.

Cyklistiku mám rád! Nezapomínám na bezpečnou jízdu, helmu a ostatní nutné vybavení cyklisty. Respektujme se navzájem a buďme k sobě na silnicích ohleduplní

Přeji Vám krásné prázdniny plné slunce a radosti, a hlavně bez nehod!

Josef Klement, Váš senátor

 

Josef Klement