Děláme další konkrétní krok k ochraně přírody

Končí používání jednorázových plastových talířů, plastových příborů, míchátek a používat se nesmějí ani plastová brčka, plastové vatové tyčinky, či plastové tyčky a úchyty k balónkům a nádoby i kelímky z expandovaného polystyrénu. Nahrazeny jsou od srpna 2022 především materiály ze dřeva a z papíru.

Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí prvotně cílí ke snižování plastového odpadu a směřuje výrobce k odpovědnosti. Rozšířená odpovědnost dopadne od roku 2024 na výrobce nerozložitelných materiálů, například vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek, balonků, nádob na potraviny, sáčků a obalů na potraviny či plastových tašek.

Změny týkající se používání plastových výrobků budou zaváděny do praxe postupně dle připraveného harmonogramu. Chystat se můžeme například na oddělený sběr nápojových plastových lahví, a to od roku 2025.

Dobrá zpráva pro obce je, že se výrobci budou nepřímou měrou podílet na zajištění čistého prostředí v našem okolí, a to již zmíněnou „rozšířenou odpovědností“, kterou je myšlena finanční úhrada obcím na úklid. Stát poskytne dotaci z Operačního programu Životního prostředí 2021–2027 na přechod na oběhové hospodářství ve výši 7,1 miliardy korun.

 

Jsem přesvědčen, že většina z nás souhlasí s omezením jednorázového používání plastů. Vracíme se k osvědčeným přírodním materiálům, pomáháme tak našemu prostředí i sobě.

Přeji Vám pěkný zbytek prázdnin

Josef Klement, Váš senátor