František Bradáč: Co obnáší přechod na DVB-T?

DVBT2

V Senátu byla schválena novela zákona o elektronických komunikacích, už ji i podepsal prezident. Posiluje postavení lidí vůči mobilním operátorům, ale hlavně zavádí nový standard televizního vysílání DVB-T2. Kvůli němu si musí do roku 2021 řada domácností vyměnit televizní přístroj nebo set-top box.

 

A proč k tomu dochází, když se televize měnily poměrně nedávno, před šesti lety? Důvodem je, že pásmo nyní využívané pro DVB-T musí být uvolněno pro novou generaci rychlého mobilního internetu. A kvůli tomu se musí digitální televize posunout na jinou frekvenci. Uvidíme, jak se přechod povede u nás, na Vysočině, jaká tu bude kvalita signálu a pokrytí území.

 

Otevírá se zde i otázka možné podpory domácnostem na nákup nových přístrojů ze strany státu. (celý článek)Nejsem jejím příznivcem, i když nemocnicím a zařízením sociální péče by stát výdaje spojené s přechodem na nový standard uhradit měl. Osobně nejsem ani velký konzument televize – navíc bydlím na hranici signálu z Jihlavy i z Brna a mám potíž s oběma vysílači pozemního signálu. A hlavně si myslím, že na Vysočině existuje dost jiných možností trávení volného času. (článek byl zaslán do srpnových Novin Kraje Vysočina)

Kategorie