Hejtman obvinil Křižanov z nafukování problému varny. Lidovci se městyse zastali

Varna v Křižanově - snímek z videa Celní správy

Pomoc městysi Křižanov ve výši 365 tisíc Kč na analýzu rizik po likvidaci varny schválili (29. 1., bod 53) krajští zastupitelé. Když zástupci klubu KDU-ČSL připomněli, že tehdejší vedení městyse nebylo spokojeno s pomocí kraje, hejtman je obvinil z rozehrávání mediálních her. Lidovci také upozornili na to, že za nedostatek financí pro sociální služby (bod 74) mohou samy vládní strany a komunisti.

„U problému Křižanova s varnou mě zarazil popis problému, ve kterém se píše, jak významně kraj městysi pomáhal. Přitom místní lidi, což jsem si ověřil telefonátem s tehdejšími představiteli Křižanova, tento pocit nemají a zůstává v nich určitá hořkost,“ uvedl Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Hejtman Jiří Běhounek reagoval popuzeně. „Chápu, že se tu některé věci musí rozehrát. Ony dámy (myšlena tehdejší starostka a místostarostka – pozn. red.) dostaly výstupy a podklady, ale s krajským úřadem příliš nekomunikovaly. A jestli čekaly, že kraj sebere 5 milionů a bude jim dělat sanaci, tak to opravdu ne. Varna pervitinu byla navíc politicky a mediálně velmi zvýrazněna. Podle mě z celé sanace bude varnu tvořit jen pětina, zbytek budou staré zátěže z jiných provozů,“ tvrdí bez důkazů hejtman. A podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece tehdejší vedení městyse „hrálo mediální hry“.

„Pane hejtmane, nechci tu nic rozehrávat. A odmítám vaše slova, že „ony dámy“, jak pejorativně říkáte, nekomunikovaly s krajským úřadem. Možná nejednaly s potřebnou štábní kulturou, což se ale v krizové situaci dá pochopit. A rozhodně bych si netroufl na rozdíl od vás předjímat, kolik procent kontaminace tvořila varny a kolik jiné věci,“ reagoval zastupitel a poslanec Kaňkovský. Podobně se i jeho kolega senátor František Bradáč ohradil proti tomu, že vedení Křižanova „hrálo mediální hry“.

Lidovci se také ústy poslance Víta Kaňkovského tázali, jestli už je vypočteno, kolik bude letos Kraji Vysočina chybět na provoz sociálních služeb po přijetí státní dotace. Kraj prý zatím výpočet nemá a chce o doplnění chybějících peněz jednat s Asociací krajů.

„Pokud mám zprávy z jiných krajů, tak ta částka rozhodně stačit nebude, takže naši provozovatelé sociálních služeb jsou letos opět v nejistotě hlavně v oblasti personální – neví, kolik zaměstnanců zaplatí. O to víc mě mrzí, že poslanci ČSSD (mj. i Jiří Běhounek – pozn. red.), ANO a KSČM ve sněmovně odmítli návrh na navýšení provozních peněz do sociální oblasti o 800 milionů korun,“ řekl Kaňkovský. Hejtman na to vůbec nereagoval, pouze obecně sdělil, že „za každou korunu bude kraj vděčný“ a že on sám ještě nepamatuje, aby se nakonec chybějící peníze někde nenašly.

Štítky