Čeněk Jůzl: Poslední socha Olbrama Zoubka a jeho pokání

Olbram Zoubek

Nedávno zemřel sochař Olbram Zoubek, který svou poslední sochu věnoval číhošťskému faráři Josefu Toufarovi. Když ji letos v zahrádeckém kostele na břehu švihovské přehrady odhaloval, sám cítil a otevřeně řekl, že už je to jeho poslední dílo.

Nejvíc mě ale překvapilo, když navíc při slavnostním představení sochy přiznal, že jí bere jako své vlastní pokání. V době Toufarova týrání v roce 1950 byl prý právě na vojně, a když tehdejší Rudé Právo posměšně psalo o takzvaném číhošťském zázraku i Toufarovi, tak se k tomuto posměchu také přidal. Vzbuzuje ve mně úžas, když se devadesátiletý muž znovu dokáže přiznat ke svému poklesku z mládí, přestože ho – aspoň podle mého názoru – svým celoživotním dílem včetně například sejmutí Palachovy posmrtné masky nebo Pomníku obětem komunismu už dávno odčinil.

Jeho přiznání na sklonku života určitě nebylo snahou se někomu zalíbit. Bylo to výjimečné gesto zvlášť v dnešní době, kdy se někteří politici za své chyby nejen nedokážou omluvit, ale ještě se z nich snaží udělat plus a prohlašují se za bojovníky proti politické korektnosti. 

Kategorie