Josef Herbrych: Rozhledna na Javořici na obzoru?

Rozhledna Mařenka

Novoroční výstupy na vrcholky kopců jsou čím dál populárnější. A my na Vysočině máme z čeho vybírat. Třeba Mařenka není jen zdrobnělinou ženského jména, ale řada nás ze západu Třebíčska si pod tím jménem už pět let vybaví i nejvyšší vrchol okresu s překrásnou rozhlednou.

Koncem roku se tu scházejí stovky lidí z blízka i z dálky, kteří pro rozhled po kraji nejsou líní vyšlápnout do výšky 739 metrů nad mořem. Od záměru do zdárného konce to trvalo téměř 12 let a jsem rád, že jsem s ostatními tehdejšími starosty Mikroregionu Podhůří Mařenky byl u toho.

Lidé mají rozhledny rádi – možná pro nadhled a pocit volnosti, hrdost na svou zemi, touhu hledání na vzdálených obzorech i uvědomění si vlastní malosti v porovnání s rozlehlou krajinou. Z vrcholu Mařenky před sebou na západě vidím nejvyšší vrch Vysočiny - Javořici. Sílí hlasy, že i ona si zaslouží rozhlednu. Opět ožily teď při pochodech na přelomu roku.

Chce to příznivé okolnosti a nadšené lidi typu Pavla Pípala, díky němuž stojí rozhledna na Křemešníku. Rád toto téma na úrovni zastupitelstva kraje otevřu a nabízím i svou zkušenost s přípravou Mařenky. Kdo se připojí?

Josef Herbrych, krajský zastupitel
(text byl zaslán do lednového vydání Novin Kraje Vysočina)

Štítky
Kategorie