Starosta Hynk: Jsem rád, že věci mohu konzultovat s poslancem

Padesátitisícové krajské město Vysočiny už nemá po volbách žádného svého zástupce ve Sněmovně. Stejně jako Jihlava je na tom i Havlíčkův Brod a Třebíč. Podle starostů je přitom vždy výhodou, když „své“ poslance v Praze mají. Zvlášť když jsou ve vládní straně. Dokážou toho totiž mnoho zařídit.

MF DNESV Třešti na Jihlavsku žije necelých šest tisíc obyvatel. Mezi nimi i primář a poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který v sobotu obhájil svůj mandát. Lidovecký starosta města Vladislav Hynk ví, že to je pro Třešť jen dobře. Dobré zkušenosti má už z minulého volebního období.

„Sháněli jsme především nějaké dotační věci. Také jsme spolu konzultovali záležitosti ohledně ukončování činnosti heren. Na ministerstvu jsme kontaktovali příslušné náměstky. Bylo to snazší, když se mnou šel pan poslanec Kaňkovský,“ popisuje Hynk.

Primář Kaňkovský je zároveň i třešťským zastupitelem a starosta s ním řadu věcí konzultuje. Třeba když se objeví problém, který je třeba řešit v dalším směrování města. „Určitě je to plus, že máme poslance od nás,“ nepochybuje starosta.

Kaňkovský dojíždí z Třeště pracovat do nemocnice v Havlíčkově Brodě. V tomto městě měli do minulého týdne i další dva poslance, kteří přímo zde bydlí. Jenže Jana Fischerová z ODS znovu nekandidovala a primáře Pavla Antonína (ČSSD) už voliči napotřetí nepustili do Sněmovny. Brodský starosta Jan Tecl si uvědomuje, že to je oslabení pro město. „Určitě platí, že čím víc poslanců je z města, tím je to výhodnější. Pro nás je to ztráta,“ řekl Tecl.

On sám měl ambici stát se poslancem jako lídr ODS. Voliči ale dali přednost Miroslavě Němcové, která kandidovala s ním. „Na druhou stranu řada měst nemá žádné poslance a dokáže taky dobře fungovat. Nemám obavu, že bychom nedokázali zvládat své úkoly,“ doplnil Tecl.

Krajské město mělo doposud jediného poslance Martina Lanka, který přešel od Úsvitu k Realistům. Občas se zastavil na magistrátu za primátorem Rudolfem Chloupkem (ČSSD) a debatovali spolu o tom, co v Jihlavě potřebují. Jelikož byl ale Lank v opozici, tak jeho vliv byl podle Chloupka minimální.

„Rozhodně je výhoda mít poslance z vládní strany. Může zařídit vstup na místa, kam by se řadový člověk složitě dostával. Lobbování může fungovat. Je škoda, že Jihlava poslance nemá,“ uvědomuje si Chloupek. Na druhé straně ale ještě nezažil, že by zástupci města byli odmítnuti na některém z ministerstev, kde chtěli jednat.

Z hlediska „svých“ poslanců je na tom nyní nejlépe z větších měst Žďár nad Sázavou. Vedle Němcové zasedne ve Sněmovně i Radek Zlesák z hnutí ANO, který je zároveň žďárským radním.

Jenže právě toto hnutí v minulém období ukázalo, že lze fungovat i bez „své“ poslankyně Zuzany Šánové. „ANO na Žďársku dělá, jako bych neexistovala. Mají v Praze svoji poslankyni a nebaví se s ní,“ divila se Šánová, kterou z Babišovy partaje vyloučili kvůli sporům. Ona se ale i po vyloučení snažila být loajální k ANO. Přesto ji nevzali zpět.

Silné poslanecké zastoupení má Pelhřimovsko. Kromě hejtmana Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD) je tam i Josef Kott (ANO) a pirát Jan Pošvář.

Třebíč neměla poslance před volbami a nebude ho mít ani po volbách. Z okresu se stali novými zákonodárci Monika Oborná (ANO) a Pavel Kováčik (KSČM).

Radek Laudin, https://jihlava.idnes.cz/poslanci-vysocina-snemovna-primar-kankovsky-volby-miroslava-nemcova-1ei-/jihlava-zpravy.aspx?c=A171025_360428_jihlava-zpravy_evs