V bývalé obchodní akademii by s využitím dotací vznikl azylový dům, říká Čeněk Jůzl

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská radnice zřejmě po letech našla nové využití pro bývalé sídlo obchodní akademie v ulici U Trojice. Historická budova by mohla sloužit jako sociální zařízení, do kterého by se nejspíše přestěhoval azylový dům pro matky s dětmi. A dům by zůstal městu.

 

Novému budoucímu využití by paradoxně mohl pomoci zákon o sociálních službách. „Mimo jiné podstatně zpřísňuje podmínky pro provoz azylových domů. A ten, který v Brodě Charita už dvě desetiletí provozuje, by je nesplnil,“ vysvětlil místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL). Zařízení musí mít přísnější požární předpisy, bezbariérový přístup a nehořlavé stropy.

 

Sama Charita se i proto už na vedení města obrátila s prosbou o vybudování domu nového. V bývalé obchodní akademii vzniklo 14 bytů, nové sídlo by tu získala i sama Oblastní charita. Náklady by ale byly vysoké - odhady hovoří o 80 milionech korun. „Ministerstvo práce a sociálních věcí by mohlo přispět až devadesátiprocentní dotací, což by bylo skvělé,“ upozornil Čeněk Jůzl. Číst dál můžete po kliknutí zde.

 

 

V konečném důsledku by tak azylový dům byl pro radnici mnohem levnější než třeba přestavba bývalé školy na byty, o čemž se také uvažovalo. Přestěhováním charity by zároveň Brod mohl splnit chystané nařízení, podle kterého budou muset mít města od roku 2020 ve školkách dost míst pro všechny své dvouleté děti. Charita totiž dnes sídlí vedle školky v Příčné ulici a tím, že by své sídlo opustila, umožnila by školku zvětšit.

 

Plány mají ještě mnoho otazníků. Tím prvním je, zda záměr vůbec bude schválen. Také není jasné, že se o sociální zařízení bude starat Charita. „Budeme muset vyhlásit výběrové řízení na provozovatele služeb,“ podotkl Čeněk Jůzl. Město by zůstalo vlastníkem budovy, provozovatel by byl v nájmu. Celý článek najdete zde.

 

Vyšlo v MF Dnes