Poslanec Vít Kaňkovský se v MF DNES vyjádřil ke snahám o zřízení hospice

MF DNES napsala článek (celý článek zde) o tom, že Vysočina je zůstává posledním krajem v Česku bez kamenného hospice, ale spolek Mezi stromy, který o jeho stavbu usiluje, stále čeká na dotace od ministerstva zdravotnictví. Bez nich není možné zařízení za sto milionů stavět. Vyrůst má poblíž nemocnice v Havlíčkově Brodě.

„Momentálně čekáme. Jsme v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví a paní, s níž tam komunikujeme, nám řekla, že jasno bude někdy v září nebo říjnu,“ potvrzuje Ludmila Novotná, předsedkyně spolku.

Před rokem přitom doufala, že bude dál - před loňskými letními prázdninami se totiž spolek Mezi stromy dočkal prvního konkrétního kroku k naplnění svého úsilí. Od Havlíčkova Brodu dostal příslib, že od něj za necelé čtyři miliony korun získá pozemek o výměře zhruba 600 metrů čtverečních. Ten leží nedaleko tamní nemocnice a pro stavbu podobného zařízení byl vytipován už před několika lety.

Příslib konkrétního pozemku byl důležitý k tomu, aby zástupci Mezi stromy mohli přijít na ministerstvo a ukázat, že svoji aktivitu myslí vážně. Loni přitom spolek doufal, že bude moci ze speciálního dotačního programu čerpat až 70 milionů korun. Celkové náklady na hospic pak odhadoval ještě o 30 milionů korun výše. Jenže i když byl program ministerstvem zdravotnictví vypsaný, peníze se v něm nakonec nenašly. „Bylo to takové zvláštní. Sice tam byla výzva, ale nebyly přiděleny žádné peníze. Tehdy jsme na to koukali...,“ vzpomíná Novotná.

Další snahy spolku o státní podporu v následujících měsících pokaždé ztroskotaly na nezvykle dlouhém vyjednávání o nové vládě. S vyjednáním podpory od státu jí chce pomoct i poslanec a lékař havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský. Ten se řadí mezi stálé podporovatele lůžkového hospice v regionu. „Určitě budu o kamenném hospici jednat s novým ministrem zdravotnictví a podnikáme i další kroky. Kromě investičních prostředků je totiž také nutné přesvědčit vedení Kraje Vysočina, že kamenný hospic je na Vysočině opravdu potřeba,“ uvedl Kaňkovský.

Zástupci Kraje Vysočina zatím za prioritu označovali domácí hospicovou péči. „Lůžkový hospic vnímáme jako vhodný doplněk paliativní péče,“ pronesl před časem náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

„Domácí hospicová péče v našem kraji funguje velmi dobře, což je velké plus. Je ale třeba vidět, že někteří pacienti s nevyléčitelnou chorobou z různých důvodů domácí hospicovou péči využívat nemohou, a přitom nechtějí poslední týdny svého života strávit v nemocnici. A právě těmto pacientům může kamenný hospic velmi pomoci,“ hájí myšlenku lůžkového hospice Vít Kaňkovský.