Zastupitelé Kraje Vysočina nenašli odvahu zastat se občanů

Zastupitelé kraje Vysočina nenašli odvahu zastat se občanů

Usnesení, kterým by zastupitelé Kraje Vysočina vyjádřili své jasné NE k umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu na Vysočině, dnes na jednání zastupitelstva nebylo schváleno.

Usnesení pro zastupitele připravil Vít Kaňkovský z KDU-ČSL a na jednání zastupitelstva jej písemně podal předseda lidoveckých zastupitelů Jaromír Kalina. Lidovci zastupitelům navrhli, aby odmítli umístění trvalého úložiště na Vysočině/stejně to udělal již i Plzeňský a Jihočeský kraj/ a vyzvali vládu k přípravě zákona, který by dal obcím a krajům rovnocenné pravomoci v rozhodovacím procesu, zda a případně kde úložiště budovat. Dalším důležitým bodem byl požadavek, aby vláda změnila koncepci nakládání s jaderným odpadem a hledala po vzoru jiných států alternativní možnosti s cílem využít ještě zbytkovou aktivitu v tzv. vyhořelém palivu.

Vít Kaňkovský k tomu řekl: „V situaci, kdy naši energetiku budoucnosti chceme dál stavět minimálně zčásti na jaderné energii, bychom byli sami proti sobě, kdybychom už nyní bezmyšlenkovitě a unáhleně rozhodli, že surovinu, která ještě může být v budoucnu využita, zakopeme natrvalo 500 m hluboko“.  Samotnému jednání krajského zastupitelstva předcházela řada jednání se zástupci obou zamýšlených lokalit – Hrádek na Jihlavsku a Horka na rozhraní Žďárska a Třebíčska. Tito již řadu let vyjadřují zásadní nesouhlas s umístěním trvalého úložiště z řady důvodů, v případě Hrádku jde hlavně o ochranu vodních zdrojů, které jsou zásadní pro desetitisíce obyvatel Jihlavska a Pelhřimovska.  A lokalita Horky zase leží ve velmi hustě osídlené oblasti, kde je umístění z hlediska zásahu do života okolních obcí naprosto nevhodné. Poslední kapkou k tlaku na krajské zastupitele i vládu byl návrh expertů, aby původně zamýšlených 9 lokalit bylo zúženo na 4, přičemž dvě z již zmíněných zůstaly na Vysočině. Vít Kaňkovský k tomu řekl:“ Vysočina je nyní bičována dopady kůrovcové kalamity, další nevhodné zásahy do naší přírody považuji nejen já za opravdu macešské“. A za starosty z postižených obcí k tomu dodává Pavel Janoušek – starosta Oslavice, nacházející se v blízkosti lokality Horka: „Nemohl bych se podívat svým občanům do očí, kdybych společně s dalšími starosty z našeho okolí proti nespravedlivému přístupu státu k tomuto citlivému tématu nebojoval.“

Situace je o to absurdnější, že rada kraje doporučila zastupitelstvu, aby navržené usnesení o odmítnutí hlubinné úložiště na Vysočině schválilo. K velkému údivu přítomných starostů z obou dotčených lokalit, občanů i novinářů však v samotném hlasování návrh podpořili pouze všichni lidovci a 2 zastupitelé z ODS. Více než 20 zastupitelů, zejména z vládnoucí koalice ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro občany/STAN/ nenašlo odvahu vyjádřit svůj názor a své hlasovací zařízení nepoužili, aby občanům neodkryli svůj postoj. „Je smutné, když zastupitelé nenajdou odvahu zastat se několika desítek tisíc občanů, kteří jsou dotčeni plány na umístění hlubinného úložiště v jedné z lokalit na Vysočině. A bohužel ze strany členů vládnoucí koalice to je nejen určitá zbabělost, ale i notná dávka pokrytectví – v radě kraje návrh schválit a pak jej potopit“, říká Vít Kaňkovský. A závěrem dodává: „Mrzí mě, že někteří političtí soupeři se uchylují k nefér taktice, kdy tvrdí, že lidovci bojem proti hlubinnému úložišti torpédují dostavbu nového bloku v Dukovanech. Není to pravda, KDU-ČSL podporovala a nadále podporuje dostavbu v Dukovanech, často více než ostatní! V tuto chvíli neexistuje žádná právní norma, která by podmiňovala dostavbu v Dukovanech rozhodnutím o hlubinném úložišti, to je nefér argumentace, která je do nebe volajícím nesmyslem.“ Vít Kaňkovský je připraven během podzimu znovu v této problematice interpelovat ve Sněmovně vládu.

 

Záznam z krajského zastupitelstva zde:

https://drive.google.com/file/d/1b3_jLqwof-bbuoT2oM_Ihy-jK_59INnA/view