Jablkobraní v Náměšti přilákalo stovky lidí, nechyběly ani dýně či kaktusy

Jablkobraní

Spíše než „Jablkobraní“ by se letošní akce dala spíše nazvat „Dýňobraní“ nebo „Kuriozitobraní“, protože vystavených jablek (a ovoce vůbec) bylo letos pomálu. Jarní mrazivé počasí udělalo na Náměšťsku své, takže i jablka na moštování se z poloviny musela přivézt z druhého konce Vysočiny.

Nicméně zájem o vystavované kousky dýní, zeleniny, kuriózních druhů ovoce, sukulentů a bonsají byl ale letos opět o mnoho větší než v minulých letech. Zvláště po moštu byla poptávka tak velká, že za hodinu už nebylo co ochutnávat. O burčáku a baleném cukroví nemluvě, to bylo pryč ještě o něco dříve.

A tak se návštěvníci museli spokojit alespoň s pohledem na úžasné výpěstky, které pěstitelé z Náměště a okolí přinesli ukázat. Nikdo ale neodešel s prázdnou, protože za svou návštěvu obdržel při odchodu alespoň vzorek chutných brambor k obědu.

Vybraných 150 hodnotitelů jako nejzajímavější výstavní kousek zvolilo „Hruškovou dýni“ paní Sobotkové z Březníka, druhé místo obsadila pětačtyřicetikilová dýně „Goliáš“ paní Plecité z Ocmanic a na třetím místě se umístily sukulenty pana Kafky z Náměště.

Některé z vystavených exponátů pak posloužily ještě druhý den při mši svaté v kostele sv. Jana Křtitele jako dary při poděkování za úrodu. Poděkování patří ale také všem, kteří přinesli své exponáty ukázat nebo přispěli při přípravě této již tradiční oslavy podzimní úrody. Poděkování patří také bratru Ondřeji Pavlasovi z Břevnice za nasbírání jablek.

Pokud i vy máte doma něco zajímavého, tak za rok sledujte pozorně tisk, protože příští rok kolem sv. Václava se uskuteční Jablkobraní už podesáté a pořadatelé - místní organizace KDU-ČSL Náměšť nad Oslavou - se na toto výročí určitě náležitě připraví. 

za organizátory Jaroslav Hrubý

Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní Jablkobraní
Štítky
Kategorie