Jan Málek: Evropské volby – v sázce je mnoho 

Jan Málek

Již za pár dní se otevřou volební místnosti a občané všech států EU budou vybírat nové zástupce do Evropského parlamentu. Ten spolu s národními vládami spolurozhoduje o podobě evropské legislativy, která má klíčové dopady i na české občany. Letos je opět v sázce velmi mnoho.  

Evropa dokázala  úspěšně překonat finanční a ekonomickou krizi a její hospodářství je v dobré kondici. Nicméně vlekle bojuje s nelegální migrací a nezamýšlenými dopady Brexitu. Na mezinárodním poli čelí Číně a Rusku, které se snaží evropské státy rozdělit a stavět proti sobě. Stejně tak se komplikuje i dlouholetá spojenecká vazba s USA. Výzvou pro unii bude také nadcházející epocha digitalizace, která sice přináší vzpruhu evropskému hospodářství, ale na druhé straně skrývá nové hrozby pro evropské občany.

Evropa bude muset v následujících letech začít mnohem více spoléhat na sebe, a to zejména v otázce bezpečnosti. Ukazuje se totiž, že členské státy nedokáží zajistit ochranu svých vnějších hranic před nelegální migrací. Ruku v ruce s tím bude muset EU začít mnohem aktivněji vystupovat v mezinárodní politice, zejména v Africe a na Blízkém Východě, a zaměřit se na odstraňování příčin nelegální migrace. Ukazuje se, že hrozby, kterým čelí i Česko, jsou globálního charakteru a řešit je na národní úrovni již nelze. Proto je potřeba hledat účinné a rozumné odpovědi na evropské úrovni.  

V domácí politice můžeme pozorovat, že evropské orgány jsou noční můrou současného českého premiéra. Jejich kroky a rozhodnutí tak mohou v konečném důsledku zabránit uchvácení státu jednou stranou a narušení ústavního systému brzd a protivah mezi soudní, výkonnou a zákonodárnou mocí.  

Neméně důležitou otázkou, která je často zneužívána populisty všeho druhu, je otázka křesťanské identity Evropy. Naštěstí před nadcházejícími volbami můžeme u nejsilnější evropské frakce EPP (jejímž členem je i KDU-ČSL) vidět jasný příklon právě ke křesťanským hodnotám. Proto je volba KDU-ČSL v nadcházejících volbách tím nejlepším rozhodnutím. Jedině tak zůstane EU bezpečným, prosperujícím ostrovem stability, který má na zřeteli lidskou důstojnost a svobodu svých občanů.  

Jan Málek, kandidát č. 17 na kandidátce KDU-ČSL 

 

Štítky
Kategorie