Jaromír Kalina: Na havrany spoléhat nelze, je třeba krizový scénář

Havran polní

Havrani prý letos věští tuhou zimu. To by mohlo pomoci zbrzdit kůrovcovou katastrofu. O množství srážek nám ale ani havrani nic neřeknou. Pokud by byl dostatek srážek, tak by se aspoň částečně mohla doplnit chybějící vláha. Ale co když budou holomrazy a deficit vláhy se ještě prohloubí?

Pro tento případ musí mít Kraj Vysočina jasný krizový scénář. Už teď totiž dostávám alarmující informace o nízkých hladinách přehrad na Vysočině (například Vír). Bohužel se k nim ještě přidávají zprávy o zhoršené kvalitě vody (Švihov neboli Želivka). Podle mě nastal čas na konkrétní propojení vodních systémů v našem kraji a pro revitalizaci přítoků.

Cílem by mělo být zajistit co nejvíce pitné vody. Už se totiž objevují prognózy, že by na jaře také mohla dojít. To by pak pocítil každý z nás a mělo by to další dalekosáhlé důsledky. Ve snaze zajistit dostatek vody musíme spolupracovat i s ostatními kraji. Bohužel jsem zatím od vedení kraje neviděl žádný konkrétní projekt nebo scénář pro případ pokračování sucha. Na havrany určitě spoléhat nelze.

Ing. Jaromír Kalina, krajský zastupitel (KDU-ČSL) a náměstek primátora Jihlavy
(článek byl zaslán do listopadového vydání Novin Kraje Vysočina)

Štítky
Kategorie