Jaromír Kalina: Voda a podvodníci

Jaromír Kalina

Suchý letošek ještě víc obnažil důležitost správného hospodaření s vodou. A někteří politici vyrukovali s „horkým“ tématem „návratu provozování vodohospodářské infrastruktury obcemi“. Přitom jde o věc, kterou v Jihlavě prosazujeme a žádáme už přes pět let.

Vždyť za tímto účelem město vystoupilo ze Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK). Jenže SVAK mu dosud nevydal ani kousek z majetku v ceně asi 1,2 miliardy korun. Město tak nemůže provozovat svůj majetek a tím si vydělávat na budoucí miliardové investice. Provozování vodohospodářské infrastruktury je tedy pro město životně důležité.

Pro tento účel také založilo svou provozní společnost JVAK. Kromě podmínek dotací je důvodem hlavně čistota, veřejná kontrola a maximální efektivita. Mezi zájmy města a jím zřízené společnosti není rozpor, cílem obou je uspokojování potřeb občanů. Přál bych všem obcím a městům, aby se tomuto cíli přiblížily.

A ještě kuriozitu na závěr. Jako zastupitelé kraje jsme nedávno schválili součinnost kraje při opravě kanalizace v Jihlavské ulici v Telči. Starou kanalizaci a vodovodní řad včetně olověných přípojek je ale třeba opravit i v Telečské ulici v Jihlavě. Jenže tam opravy zablokoval SVAK Jihlavsko. Bohužel mě nenapadá slušná formulace, jak tuto „solidaritu naruby“ pojmenovat.

Ing. Jaromír Kalina, zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL) a náměstek primátora Jihlavy
(článek byl zaslán do srpnového vydání Novin Kraje Vysočina)

 

 

Štítky
Kategorie