Jihlavsko

Prohlášení krajského předsedy k 1. kolu volby prezidenta

Vážení členové, přátelé a příznivci KDU-ČSL,

tento víkend nás čeká 1. kolo prezidentských voleb, které se teprve podruhé v novodobé historii konají přímou volbou. Ve světle složité vnitrostátní politické situace nabyly prezidentské volby jinou dimenzi a staly se mnohem významnějšími, než jsme si možná před časem připouštěli. Letos nemá KDU-ČSL mezi stávajícími devíti kandidáty žádného svého "stranického" kandidáta.

Při Tříkrálovém svařáku může zahřát i břišní tanec

Jihlava – Možné trochu nezvyklé spojení orientálních břišních tanců a křesťanské tradice tří králů nabídnou při letošním 7. ročníku Tříkrálového svařáku jihlavští lidovci. Akce se koná ve středu 10. ledna od 14 do 18 hodin na jihlavském Masarykově náměstí.

Tradičně nebudou chybět koledy a koledníci – ostatně Tříkrálový svařák patří k nejvýnosnějším počinům Tříkrálové sbírky v rámci Oblastní charity Jihlava. Zájemci a dárci si mohou pochutnat na perníčcích, čaji, svařáku, případně nealkoholickém horkém pití.

Lidovci ke stažení hlasování o Pavlíkovi: Je to zbabělost a kádrování

Ani strany, které se kriticky vyjadřují o době před rokem 1989 (ODS, STAN), nepodpořily lidovce 12. 12. v jejich návrhu hlasovat o důvěře náměstkovi hejtmana Josefa Pavlíka (ANO), který zatajil své angažmá v KSČ a Lidových milicích. Neproběhlo ani samotné hlasování. To totiž hnutí ANO navrhlo stáhnout – prý kvůli tomu, že dosud neobdrželo rozsudek v Pavlíkově kauze. Přitom se s ním před jednáním zastupitelstva mělo možnost seznámit.  

Na dotaz zastupitele KDU-ČSL Čeňka Jůzla, zda vůbec může být řádně podaný bod programu před jednáním stažen, odpověděl ředitel úřadu a vedoucí právního odboru kladně, ale žádný důkaz v podobě citace zákona nedoložili. „Zavání to komunistickým kádrováním a upíráním práva zastupiteli předložit vlastní návrh,“ doplnil Čeněk Jůzl.

V kauze jihlavské vodohospodářské společnosti je zrušeno trestní stíhání

V kauze nesrovnalostí faktur Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) bylo zrušeno trestní stíhání, které se týkalo náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kaliny a šéfa JVAK Jiřího Benáčka. Předsedu klubu krajských zastupitelů za KDU-ČSL Jaromíra Kalinu tato zpráva zastihla v nemocnici. „Zlepšilo mi to zdravotní stav,“ uvedl pro MF DNES.

Rozhodlo o tom Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Brně, konkrétně jeho jihlavská pobočka. „Usnesení okresního státního zastupitelství jsem pro formální nedostatky zrušila a vrátila k novému projednání,“ sdělila krajská státní zástupkyně Jaromíra Vejchodská. Celá věc se tedy vrací do období před trestní oznámení (které podal úředník jihlavského magistrátu Jan Vystrčil).

Vít Kaňkovský: Sociální služby potřebují lidi i peníze

Prohlubující se nedostatek pracovníků v sociálních službách se letos stal tak velkým problémem, že bylo od 1. července nezbytné navýšit platy v tomto sektoru. Předpokládal jsem – bohužel marně – že si ministerstvo financí uvědomí, že toto navýšení je nutné promítnout i do návrhu státního rozpočtu na rok 2018.

Bohužel se tak nestalo a ministerstvu práce a sociálních věcí nyní chybí 3 miliardy korun na sociální služby. Pokud se to nezmění, bude to znamenat další úbytek pracovníků. A hrozí i omezení kapacit sociálních služeb. A přitom potřeba sociálních služeb v ČR každoročně narůstá, což dokládá i zkušenost z Kraje Vysočina.

Lidovci chtějí vyvolat hlasování o odvolání náměstka Pavlíka

Zastupitelé KDU-ČSL hodlají do programu příštího krajského zastupitelstva (12. prosince) zařadit hlasování o odvolání náměstka hejtmana Josefa Pavlíka. Chtějí mu vyslovit nedůvěru za to, že už dvakrát nemluvil pravdu o své minulosti.

Lidovci tak reagují na verdikt jihlavského soudu, který zamítl Pavlíkovu žalobu na server Občasník.eu. Ten o Pavlíkovi uvedl, že „zřejmě zamlčel informace o své minulosti“ – konkrétně členství v Lidových milicích. Loni navíc Pavlík na předvolební besedě Jihlavských listů zatajil své členství v KSČ, které pak pod tlakem dokumentů sám přiznal.

Vít Kaňkovský je Gentlemanem silnic. Za záchranu těžce zraněného motorkáře

Lékař a poslanec Vít Kaňkovský převzal na jihlavském policejním ředitelství ocenění Gentleman silnic. Spolu s Radkou Špringerovou a manželi Řehákovými zachránil život motorkáři, který měl v červnu v Třešti těžkou dopravní nehodu, při níž přišel o nohu.

Luboš Janovský do kopce předjížděl autobus, ale proti v tu chvíli jelo auto. Náraz mu utrhl levou nohu. Měl ale štěstí v neštěstí v tom, že mu pomohli zachránit život čtyři lidé. K nehodě se dostala zdravotní sestra z jihlavské dialýzy Radka Špringerová a kolem projížděl i primář havlíčkobrodské nemocnice a poslanec Vít Kaňkovský.

Lidovci na kraji kritizovali fronty na kotlíkové dotace a ptali se na soud s Pavlíkem

Lidovci na posledním zastupitelstvu kraje (7. 11.) podrobili kritice fronty žadatelů na kotlíkové dotace. Dále otevřeli téma ochrany osobních údajů, Veřejné dopravy Vysočiny, přípravy na elektronické recepty a hospodaření krajských nemocnic. Také se ptali, jak se koalice zachová, pokud soud potvrdí, že náměstek hejtmana Josef Pavlík lhal o vstupu do Lidových milicí.