Josef Herbrych: Starostové malých obcí už se nemusí majetkově "svlékat"

Josef Herbrych

V Knínicích na Jihlavsku loni rezignovali starosta a místostarosta. Brali jako ponižování, že se kvůli zpřísnění zákona o střetu zájmů budou muset zveřejňovat veškeré příjmy a závazky, aby kdokoli mohl hodnotit, zda se „na obci“ příliš neobohatili. Kvůli majetkovému „striptýzu“ odmítali kandidovat do letošních obecních voleb i lidé jinde.

Naštěstí se nedávno ve sněmovně ke zpřísnění zákona strhla široká diskuse. A na rozdíl od planých snah a zvratů kolem sestavení stabilní vlády se došlo k rozumnému řešení. Díky iniciativě a úsilí poslance za KDU-ČSL Marka Výborného se ve sněmovně podařilo prosadit zmírnění zákona. Spočívá v tom, že majetková přiznání neuvolněných starostů zůstanou dál neveřejnými, tak jak to bylo dříve (pokud to podpoří Senát).

I díky své zkušenosti z komunální politiky jsem přesvědčen, že je to tak správně. Lidé, kteří tyto veřejné funkce vykonávají na úkor volného času a mnohdy za symbolickou odměnu, by neměli být vystavováni potupnému lustrování svého majetku a závazků. Mají jiných starostí nad hlavu a mnohdy řeší i starosti i za ostatní spoluobčany. Važme si jich.

Josef Herbrych, zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL)
(článek vyšel v květnovém čísle Novin Kraje Vysočina)

 

Štítky
Kategorie