Kandidátem lidovců na hejtmana Vysočiny je Vít Kaňkovský

foto z akce

Vysočina – Sedmdesátka delegátů z celé Vysočiny zvolila na nominační konferenci v sobotu 23. listopadu v Měříně kompletní kandidátku KDU-ČSL do krajských voleb 2020. Jejím lídrem se stal poslanec a lékař Vít Kaňkovský z Třeště.

Dvojkou je někdejší vedoucí třebíčského odběrového střediska dárců krve Marie Dudíková. Na třetím místě figuruje starosta Oslavice na Žďársku Pavel Janoušek. Čtvrtý v pořadí byl zvolen starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek a první pětku uzavírá vedoucí ekonom jihlavských městských lesů Miroslav Houška z Častrova.

„Několikrát se stalo, že vedení kraje nepřijalo naše návrhy (motivace pro mediky, víc peněz obcím, řešení kůrovce, financování sociálních služeb), aby je po čase prosazovalo jako svoje vlastní. Sice nás to těší, ale rádi bychom si je už příště prosazovali sami – a k tomu se (po 12 letech v opozici) potřebujeme dostat zpět do koalice. Jako úkol si v dnešní složité politické scéně klademe zvýšit počet mandátů ze sedmi na osm,“ uvedl lídr Vít Kaňkovský.

Současnou nelehkou situaci v KDU-ČSL, kdy Marek Výborný kvůli tragédii v rodině oznámil svou rezignaci na post předsedy strany, považuje Kaňkovský za příležitost k restartu a nové energii. Vzorem jsou mu rakouští lidovci, kteří po nástupu Sebastiana Kurze ovládli tamní politickou scénu.

Na 50členné kandidátce figuruje řada úspěšných komunálních politiků a nestraníků – mj. místostarostové Žďáru nad Sázavou (Josef Klement), Třebíče (Pavel Janata) nebo Pelhřimova (Josef Koch). Nejmladší kandidátkou je 20letá Barbora Paulová z Jihlavy, studentka filozofické fakulty a členka Mladých lidovců. Kandidáti během svého představování zmiňovali mj. tato témata: kamenný hospic, vysokorychlostní trať, vylidňování kraje – zejména venkova, zdravotnictví.