Kaňkovský, Decroix a Lisová lídry SPOLU na Vysočině

Poslední dubnový den představili předsedové stran, které jsou součástí koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, volební program pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Koalice například slibuje digitalizaci státní správy, prozápadní orientaci diplomacie, ochranu přírodních zdrojů či podporu školství, zdravotnictví a sociálních služeb. Zároveň došlo i k představení lídrů a oznámení jmen všech kandidátů v jednotlivých krajích. Do parlamentních voleb povede koalici SPOLU devět lídrů z řad občanských demokratů, lidovci mají své první kandidáty v krajích Olomouckém a Zlínském a na Vysočině, TOP 09 v Praze a Pardubickém kraji.

Lídrem koalice SPOLU v Kraji Vysočina je ortoped, primář centrálních operačních sálů havlíčkobrodské nemocnice a poslanec Vít Kaňkovský. Do dolní komory Parlamentu se Vít Kaňkovský poprvé dostal v roce 2013 z třetího místa kandidátky díky preferenčním hlasům, o čtyři roky později byl lídrem KDU-ČSL. V aktuálním volebním obdobím je mimo jiné místopředsedou Výboru pro zdravotnictví a člen Výboru pro sociální politiku. „Mám radost z toho, že se na Vysočině podařilo sestavit silnou kandidátku koalice SPOLU, kde mají výrazné zastoupení ženy i představitelé mladé generace. Je mi ctí tuto kandidátku vést,‘‘ sdělil lídr koalice SPOLU na Vysočině a krajský zastupitel.
Jak hovoří poslanec Kaňkovský, ženy mají skutečně výrazné postavení na kandidátní listině. O tom svědčí i složení prvních pozic. Druhé místo patří občanským demokratům, přesněji tedy Evě Decroix. Advokátka s titulem z Francie vede svoji kancelář v Jihlavě a v hlavním městě, a také se jako zapsaná mediátorka věnuje alternativním způsobům řešení konfliktů. Mimo to provozuje s manželem francouzskou restauraci. Eva Decroix neskrývala nadšení nad týmem SPOLU na Vysočině: „Jako lídryně ODS na Vysočině stojím v čele kandidátní listiny silných osobností a mám radost, že právě spolu s Martinou a Vítkem, kterých si vážím nejen pro jejich politické názory ale i osobní kvality. A mohu stát hrdě, protože máme na Vysočině co nabídnout. Rozumnou a vyváženou politiku, která vychází odspodu, ze znalostí našeho kraje, z potřeb našich občanů, z každodenní práce s lidmi.‘‘
Nejvýše postavenou zástupkyní TOP 09 je na 5. místě starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová. Původní profesí je učitelkou francouzského a německého jazyka, avšak od roku 2014 stojí ve vedení více než šestisethlavé obce na Jihlavsku. „Ráda bych na této kandidátce byla přínosem. A to proto, že můj osobní a pracovní život není oddělitelný, že naslouchám dnes a denně starostem i strastem skutečných lidí, že sleduji, jak se státní správa vzdaluje samosprávám i běžnému občanovi, namísto toho, aby mu šla naproti a nekomplikovala mnohdy už tak složité životní cesty,‘‘ přibližuje své zkušenosti hrdá matka tří děti a jeníkovské zámecké knihovny, která se stala Knihovnou roku 2019.

Kromě tří výše uvedených se v první pětce nachází také dětská lékařka a místostarostka Žďáru nad Sázavou Romana Bělohlávková za KDU-ČSL na třetím místě a Zbyněk Stejskal, 1. místostarosta Havlíčkova Brodu a člen ODS na místě čtvrtém.

Ve dvacetičlenném seznamu mají osm zástupců občanští demokraté, osm kandidátů lidovci a čtyři členy vysílá do volebního boje TOP 09. Na listině koalice SPOLU v Kraji Vysočina lze nalézt schopné osobnosti napříč profesemi – lékaře, komunální politiky, pedagogické pracovníky, právníky ale i architekty, podnikatele, studenty a řadu dalších.

Podrobné informace o volebním programu koalice SPOLU a kompletní kandidátní listiny ze všech čtrnácti volebních krajů lze nalézt na webové stránce spolu21.cz.

spolu