Konec neslavného “prvenství”

V r. 1996 byl zprovozněn první lůžkový hospic u nás – Hospic Anežky České v Červeném Kostelci. Měla jsem možnost toto modelové zdravotně-sociální zařízení krátce po otevření navštívit. Průvodkyní mi byla sama zakladatelka hospicového hnutí MUDr. Marie Svatošová. Její entuziazmus byl nakažlivý a idea hospice mě naprosto uchvátila – tehdy vzniklo moje přání mít podobné zařízení také na Vysočině.

Další hospice začaly vyrůstat napříč republikou, až se Vysočina stala jediným krajem, který ho dosud nemá. Proto jsme uvítali aktivity Spolku pro lůžkový hospic pro Vysočinu Mezi stromy, který od r. 2015 usiluje o jeho vybudování. Projekt mířil nejdříve do krajského města, zde však snahu o získání pozemku pro výstavbu pohřbil jihlavský magistrát. Díky vstřícnosti Havlíčkova Brodu se spolku podařilo získat pozemek v těsném sousedství místní nemocnice. Do aktivní spolupráce se zapojil Kraj Vysočina, který převzal investorství a od Ministerstva  zdravotnictví získal dotaci na stavbu. Intenzivní snaha spolku tak konečně mohla slavit dílčí úspěch: 9. listopadu byl slavnostně  poklepán základní kámen hospice. Svými 18 lůžky pro dospělé a 2 lůžky pro děti začne v r. 2024 sloužit nemocným v terminální fázi života, poskytne rovněž důstojné zázemí pro rodinné příslušníky a doprovázející.

Stavba hospice byla jedním z hlavních témat, se kterými šla KDU-ČSL do krajských voleb. Obrovský dík patří všem podporovatelům, kteří to přes četné překážky nevzdali. Ať se dílo podaří!

 

Marie Dudíková,

zastupitelka Kraje Vysočina

 


 [Admin1]prosíme bez uvedení titulu