Kvůli krizové situaci na D1 chce poslanec Kaňkovský zrušit její zpoplatnění

Dálnice D1. Foto: wikipedia.org

Vysočina – Poslanec Vít Kaňkovský kritizoval Ředitelství silnic a dálnic i ministerstvo dopravy za to, že na D1 kvůli sněhu i nedodělaným opravám čekali řidiči i celou noc. Aktivně usiloval o nápravu a interpeloval ministra Ťoka, „proslaveného“ výrokem: „Doufali jsme, že kalamitní sníh do 16. 12. nepřijde.“ Vít Kaňkovský byl 21. 12. hostem Interview Plus Českého rozhlasu.

Podle poslance je primárním viníkem ŘSD, připomíná ale, že jeho zřizovatelem a dozorovým orgánem je ministerstvo dopravy, které navíc povoluje dopravní uzávěry.

Situace na dálnici D1 je podle něj krizová nejen kvůli příchodu zimy, ale i z hlediska celkového průběhu její rekonstrukce. Vít Kaňkovský poukazuje na to, že úsek dálnice u Větrného Jeníkova byl problematický už v letním období a odborníci upozorňovali na to, že pokud se opravy nestihnou do konce listopadu, tak v zimě nastane kolaps.

„Ministerstvo a ŘSD měly firmu vyzvat, aby přerušila práce, upravila dálnici do stavu, který by byl v zimním období nerizikový, a pokračovala na jaře,“ zdůrazňuje poslanec. Ochrana lidských životů podle něj stojí nad smlouvami i rizikem ekonomických postihů.

Kaňkovský vidí problém i v zákonu o veřejných zakázkách: „Jestliže se dopředu vědělo, že firma mívá problémy s termíny, tak systém, kdy podobné stavby soutěžíme pouze na cenu, je velmi problematický.“

Nevylučuje, že lidovci navrhnou vlastní novelu, s ohledem na závažnost problému veřejných zakázek ale očekává, že s návrhem přijde vláda. „Pokud z její strany nezazní ujištění, že je to priorita, budeme připravovat vlastní návrh,“ upřesňuje.

Lidovci rovněž plánují navrhnout vyjmutí dálnice D1 ze zpoplatnění. „Dopravním značením lze vyjmout úsek mezi Prahou a Brnem z působnosti dálničního poplatku. Vidíme to například i v okolí velkých aglomerací,“ uvádí Kaňkovský s tím, že k tomu osobně vyzval i ministra Ťoka. Ten prý ale zatím nijak nereagoval.

„Mezi Prahou a Brnem je až 40 % úseků v omezení, a to po většinu sezony. Připadá nám nespravedlivé, aby řidiči, kteří používají pouze tento úsek, platili plný dálniční poplatek,“ říká Vít Kaňkovský

Nejde ale o populistický krok, není lepší vybrané peníze použít právě třeba na opravu dálnice D1? „Populistické by bylo chtít vyjmout všechny dálnice. Řidiči zde nedostávají službu, kterou si zaslouží,“ upozorňuje.

Celý záznam si můžete poslechnout pod článkem zde: https://plus.rozhlas.cz/situace-na-d1-je-krizova-nejen-v-zime-zrusme-jeji-zpoplatneni-vyzyva-lidovecky-7710439

Štítky