Lidovce na Vysočině nadále povede starosta Oslavice Janoušek

Za přítomnosti pětadevadesáti delegátů, tří ministrů a jedné europoslankyně si v sobotu 20. dubna zvolili své vedení lidovci na Vysočině. Místní krajskou organizaci KDU-ČSL Vysočina i nadále povede starosta Oslavice Pavel Janoušek, který je zároveň lídrem strany do blížících se krajských voleb.

Rok 2024 lze označit za rok supervolební. V krátké době občany České republiky totiž čekají volby do Evropského parlamentu, krajské a senátní, členy KDU-ČSL na podzim navíc i celostátní sjezd. Po dvou letech se tedy během jara naplno rozjela série konferencí místních a okresních organizací, která vyvrcholila v sobotu 20. dubna v Měříně konferencí krajskou. Mandát předsedy KDU-ČSL na Vysočině zde obhájil starosta Oslavice Pavel Janoušek, lídr strany lidové v letošních krajských volbách. Neměnné zůstaly též pozice místopředsedů. Ve vedení vysočinských lidovců jsou nadále Benjamin Činčila, Marie Dudíková, Vladislav Hynk, Jan Matějů a Radek Pátek. „Velice si cením projevené důvěry a těším se na spolupráci s celým krajským výborem i členskou základnou. Zásadní a pro nás opravdu důležitou událostí jsou letos krajské volby. Podařilo se nám sestavit skvělou kandidátní listinu, na které máme plno starostů a komunálních politiků, právě na jejichž úspěších chceme také stavět,‘‘ nastínil Janoušek blížící se kampaň.

Zatímco v jiných krajích kandiduje KDU-ČSL v koalici SPOLU, případně v dalších uskupeních, Vysočina je jediným krajem v letošních volbách, kde se lidovci účastní voleb samostatně. S heslem Vysočina, domov pro všechny generace povede kandidátku KDU-ČSL již zmíněný předseda krajské organizace Janoušek. Druhé místo náleží současnému radnímu kraje pro sociální oblast Janu Tourkovi. Právě rodinná politika a sociální oblast patří mezi hlavní programové body lidovců jak na celostátní, tak na krajské úrovni.

Na konferenci do Měřína nezavítalo pouze nad devadesát delegátů, ale také trojice ministrů Marian Jurečka, Marek Výborný, Petr Hladík a europoslankyně Michaela Šojdrová. Přítomným členům ministři představili nejen činnost ve svých resortech, zároveň se společně řešila aktuální situace KDU-ČSL a budoucnost lidovců vůbec. Předseda strany a ministr práce a sociálních věcí poznamenal, že v současné chvíli před lidovci stojí výzva oslovit mladší generaci voličů. Základem lidovecké politiky by dle předsedy Jurečky, podobně jako v letech minulých, měla být prorodinná politika. „Pro mě osobně budoucnost KDU-ČSL souvisí s jasným ukotvením hodnotového základu, čímž je péče o rodiny a s tím dále související oblasti sociální, vzdělávací a zdravotní. Základem našeho pilíře, který by měl být s námi spojen, je rodina a sociální politika,‘‘ poznamenal Jurečka. S otázkou, co by měli lidovci představovat odpověděl i místopředseda a ministr životního prostředí Hladík. „Lidé by měli vědět, kdo my lidovci jsme, za co se bijeme a čemu zabraňujeme. Musíme mluvit jednotným jazykem a vyprávět jednotný příběh KDU-ČSL,‘‘ sdělil Hladík. Současné situace lidové strany se dotkla i devátá kandidátka do europarlamentu za koalici SPOLU Šojdrová. Ta věří, že podobně jako se ona se nyní léčí z malé virózy, tak i lidovci se dokáží z aktuálního stavu uzdravit.