Lidovci na kraji kritizovali fronty na kotlíkové dotace a ptali se na soud s Pavlíkem

Kotlíkové dotace

Lidovci na posledním zastupitelstvu kraje (7. 11.) podrobili kritice fronty žadatelů na kotlíkové dotace. Dále otevřeli téma ochrany osobních údajů, Veřejné dopravy Vysočiny, přípravy na elektronické recepty a hospodaření krajských nemocnic. Také se ptali, jak se koalice zachová, pokud soud potvrdí, že náměstek hejtmana Josef Pavlík lhal o vstupu do Lidových milicí.

Předsedovi klubu zastupitelů KDU-ČSL Jaromíru Kalinovi vadilo, že kraj dopustil nedůstojnou noční frontu žadatelů o kotlíkové dotace (z 19. na 20. října před budovou krajského úřadu). „Bylo nevlídné počasí, nikdo se o žadatele nezajímal, nevím ani, zda mohli někam zajít na toaletu,“ řekl Kalina, který frontu sám navštívil. Podle něj šlo o výraz neúcty zejména ke starším lidem z venkova a z odlehlých koutů Vysočiny, kteří neuměli podat žádost elektronicky nebo o této možnosti nevěděli. A apeloval na úřad, aby k tomu příště nedocházelo.

Předseda lidoveckých zastupitelů si vzal na paškál i „odepsání“ 15 milionů korun za zkrachovalý projekt Kongresového centra u sídla krajského úřadu v Jihlavě. „Apeluji na to, abychom se příště nepouštěli do neproveditelných investic,“ doplnil Kalina s dotazem na to, zda se nedá použít ani „utopené“ dva miliony na projekt nové budovy krajského úřadu. Podle vedení kraje ne.

Jaromír Kalina se také ptal, zda kraj pomůže obcím v „hlídání“ zákona na ochranu osobních údajů – nově na to totiž mají obce mít speciálního odborníka. Ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec slíbil obcím pouze poskytnutí metodiky, ale individuální pomoc už ne – podle něj obce zatím nemají „plašit“ a  „objednávat si služby na trhu“ od pochybných firem.

Lidovci se zajímali také o hospodaření krajských nemocnic (záporná čísla 30 a 15 milionů vykazují jihlavská a novoměstská nemocnice) a o připravenost kraje na elektronické recepty. Hejtmana nadzvedl dotaz z řad zastupitelů KDU-ČSL na Veřejnou dopravu Vysočiny (VDV) a reagoval emotivně: „Bude to vaše svobodné rozhodnutí! Vy zastupitelé za to budete odpovědní. (…) Ze začátku se o to nikdo nezajímal, teď mi chodí petice o zachování autobusu se dvěma lidmi!“ A radní pro dopravu Jan Hyliš zase bagatelizoval dotaz tím, že jsou slyšet hlavně negativní reakce na VDV, a ne ty pozitivní.

V závěrečné rozpravě se Jaromír Kalina ptal, zda se nechystají změny v krajské koalici na základě toho, že právě nyní soud projednává pravost dokumentů o vstupu náměstka hejtmana Josefa Pavlíka do Lidových milicí (on sám ho popřel). Sám Pavlík vůbec nereagoval. Hejtman reagoval stručně: „Žádný soud zatím ukončen nebyl“. A koaliční zastupitel Miloš Vystrčil (který podmínil setrvání ODS v krajské koalici právě tím, že Pavlík mluví pravdu) řekl: „Vše, co jsme řekli, platí, vyčkejme vývoje.“