Lidovcům došla trpělivost. Píší kraji, ať nehazarduje se sociálními službami

ilustrační snímek

„Dovoluji si naléhavě požádat radu kraje, aby urychleně připravila materiál k plnému dofinancování sociálních služeb na Vysočině ve výši 57 milionů Kč, a to ještě na jednání zastupitelstva 10. září. To je minimální částka, která poskytovatelům pro letošek chybí po dodatečné dotaci státu ve výši 53 miliónů Kč,“ vybídl v otevřeném dopise hejtmana a radu kraje lékař a poslanec Vít Kaňkovský, kterého podpořili i ostatní lidovečtí zastupitelé kraje.  

Téma nedostatku peněz v sociálních službách se celé jaro nejprve řešilo celostátně. Vláda – i na naléhání opoziční KDU-ČSL – ale našla jen část peněz, ty navíc nelze v plné míře použít na mzdy a ještě ke všemu přijdou poskytovatelům až v říjnu. Vítu Kaňkovskému na jaře vedení kraje řeklo, že na Vysočině chybí na sociální služby 220 milionů. Pak najednou v létě tvrdilo, že je to jen 110 milionů, protože provozovatelé prý předložili „přemrštěné rozpočty“. I tak ale dál chybí 57 milionů, protože stát macešsky posílá dodatečně jen 53 milionů. A o eventuálním dofinancování z rozpočtu kraje chce vedení kraje diskutovat až v listopadu.

Hledat řešení tak pozdě je podle Kaňkovského hazardem hlavně ve vztahu k menším poskytovatelům sociálních služeb, které deficit přímo ohrožuje. „Nejde zde jen o finanční rizika, ale ohrožením je i fakt, že řada nestátních poskytovatelů sociálních služeb nebyla letos schopna navýšit mzdy pracovníků na vládou nastavenou mez. Takže při pokračující personální krizi ve zdravotně-sociálním sektoru je vysoká pravděpodobnost dalšího odchodu pracovníků jinam. Logickým krokem je pak omezení služeb, tolik potřebných pro občany,“ stojí v dopise Víta Kaňkovského, který 3. 9. večer odešel mailem na sekretariát hejtmana a ráno 4. 9. byl doručen na podatelnu úřadu.

„Personální situace v sociální oblasti je už takhle krizová, a kraj ji takto ještě dále vyhrocuje. Z celého postupu je vidět jasná neochota kraje pomoci poskytovatelům sociálních služeb, kteří se tak dostávají do čím dál větší nejistoty, hlavně při vyplácení mezd zaměstnanců. Vedení kraje se tváří, jako kdyby to muselo dát ze své peněženky. Přitom kraji se dnes ekonomicky daří, peníze na to jsou,“ vysvětluje Vít Kaňkovský s tím, že celostátně v sociálních službách navzdory „dohodě“ ministryň Maláčové a Schillerové dál schází miliarda korun.

Štítky