Mezi navrženými na udělení státního vyznamenání je Cyril Musil, rodák ze Studnic

Vášnivý sportovec, lyžař, šestinásobný mistr Československa a Polska, nositel stříbra z Mistrovství světa, olympionik, velký vlastenec a protifašistický odbojář Cyril Musil odmítl spolupráci s StB. V roce 1949 byl odsouzen na 20 let odnětí svobody.

Cyril Musil se narodil 26. 11. 1907 ve Studnicích, v nejvýše položené obci Žďárských vrchů. Žil na rodinném statku, který později přestavěl na penzion, kde ubytovával převážně lyžaře. Oženil se rok před válkou a ve válečném období se mu narodily dvě dcery.

Aktivně se zapojil do protifašistické činnosti. Na jeho statku nalezli útočiště nekomunističtí odbojáři. Ukrýval muže velkých jmen, například Karel Štainer-Veselý, Josef Grňa-Vlk, generál Vojtěch Boris Luža, Josef Robotka, Josef Svatoň, a další. Úkryt poskytl také výsadkářům ze sk. CALCIUM, TUNGSTEN, PLATINUM-PEWTER, BAUXITE.

Po válce odmítl spolupráci s StB, byl zatčen, mučen a uvězněn na Borech, později ve slovenské Ilavě. Zabaven mu byl celý majetek. Z Ilavy se mu podařilo utéct a rozloučit se s manželkou. Zbytek života strávil v Kanadě, živil se lovem vlků, kácením stromů, upravoval terén pro lyžařské tratě a krátce trénoval kanadskou reprezentaci.

Umírá osamocen r. 1977 s neuspokojenou touhou vrátit se domů, na Moravu, na Ždársko.

Čest jeho památce.

Senát schválil a nyní poslal panu prezidentovi 88 nominací na udělení státního vyznamenání. Mezi těmito jmény je i jméno Cyrila Musila, kterého jsem, za spolupráce Hynka Jurmana a Jana Plachého, předložil k nominaci.

Státní vyznamenání se tradičně uděluje 28. října v Den vzniku samostatného Československa, budu moc rád, pokud pan prezident udělí Medaili za hrdinství, in memoriam, Žďárskému odbojáři Cyrilu Musilovi.

 

Josef Klement, Váš senátor