Miroslav Houška: Decentralizace moci úřadům jedině prospěje

ilustrační snímek

Myšlenka na decentralizaci, tedy přesun klíčových institucí a úřadů také mimo Prahu, není nová. V novodobé historii naší země byla doplněna podmínkou přesunu samosprávných pravomocí z centra do krajů, měst a obcí. Už při vzniku krajů první hejtman Vysočiny František Dohnal upozorňoval na nebezpečí soustřeďování moci do Jihlavy.

Věděl, že může způsobit žárlivost ostatních měst a ta může přerůst v nevraživost. Upozorňoval, že některá část kraje se pak může vylidňovat a zaostávat. Proto byly od začátku kraje jeho aktivity rozdělovány i jinam než do Jihlavy. Je dobře, že je na to dál pamatováno - například se investuje do nemocnic ve všech pěti okresech, podobně je tomu se silniční sítí.   

A náš stát? Ten decentralizaci potřebuje jako sůl. Praha je přecpaná institucemi, které s městem často ani nesouvisejí. Jsou tam, protože jsou jediné. A svou činnost mnohdy vykonávají setrvačně z doby, kdy pod ně mnohé spadalo. Praha a okolí jsou již natolik zastavěné, že se tam nedá dýchat a zabírat pro úřady další zemědělskou půdu je jen zadělávání na problém, který po nás budou muset řešit další generace. Proto jsem jednoznačně pro decentralizaci.

Ing. Miroslav Houška, zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL)
(článek byl zaslán do dubnového vydání Novin Kraje Vysočina)

  

Štítky
Kategorie