Po roce, který uplynul od krajských voleb, pracuje krajská koalice na Vysočině podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) i dalších zástupců vedení regionu dobře a plní většinu naplánovaných akcí. Opozice namítá, že se nepodařilo personálně stabilizovat zdravotnický personál všech pěti krajských nemocnic a vidí i problémy v přípravě projektu Veřejná doprava Vysočiny. Koaliční stabilitu by mohlo ohrozit údajné členství radního Josefa Pavlíka (ANO) v Lidových milicích. Podle ostatních koaličních stran i opozice by problém mělo řešit hlavně hnutí ANO.
Po osmi letech jednobarevné vlády ČSSD s podporou KSČM je od loňska složení krajské rady zásadně odlišné. Kromě ČSSD ji tvoří také zástupci hnutí ANO, ODS a koalice Starostů pro Vysočinu. „Je nutné jinak vyjednávat, víc vzájemně komunikovat, ale mám pocit, že všichni respektují, že společně pracujeme pro kraj," řekl Běhounek.
Vedení kraje se podle hejtmana letos podařilo mimo jiné dokončit například stavbu nového chirurgického pavilonu v Nemocnici Třebíč či pokračovat v opravě interního pavilonu v Jihlavě. Začala stavba domova důchodců v Humpolci i příprava staveb podobných zařízení v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Bez větších potíží podle Běhounka fungují i další připravené akce v dopravě, školství, v opravách památek i zemědělství.
Opoziční KSČM považuje za nedostatek, že se vedení kraje nepodařilo personálně stabilizovat zdravotnický personál všech pěti krajských nemocnic. KDU-ČSL vidí problémy v přípravě projektu Veřejná doprava Vysočiny. Podle lidovců vedení kraje nevede dobře diskusi se samosprávami měst a obcí.
První náměstek hejtmana Pavel Franěk (ANO) považuje za úspěch pokračování transformace sociálních služeb a prosazení zvýšení platů v sociálních službách. Předseda zastupitelů za ODS Miloš Vystrčil má radost z dokončení stavebních prací v zázemí Horáckého divadla, ze zvýšení podpory pro památky UNESCO v kraji nebo koncepčního přístupu k podpoře mobilní hospicové péče.
Radní Pavel Pacal (Starostové pro Vysočinu) ocenil zesílení podpory venkova a efektivní čerpání evropských peněz. Milan Plodík z opoziční KSČM považuje dobré hospodářské výsledky kraje za práci nejen vedení, ale i zastupitelů, krajských úředníků a obyvatel kraje. Lidovci oceňují rozumnou ekonomickou strategii vedení kraje i završení některých investic.
„Drobné provozní potíže se projevují snad pouze v tom, že radní jsou někdy víc advokáty svých svěřených odborů, než aby viděli správu kraje jako celek," uvedl hejtman. Podle Fraňka je škoda, že Vysočina nezískala plnou výši státního příspěvku na stavbu nového domova seniorů v Jihlavě. Vystrčil vnímá jako dosud nedořešený úkol debatu o zajištění dopravní obslužnosti. Uvítal by také užší spolupráci s krajským městem například v oblasti zajištění kvality veřejných služeb.
Stabilitu krajské koalice by mohlo ohrozit údajné členství radního Pavlíka v Lidových milicích. Informace se objevila několik dnů po loňských volbách a zároveň vyšlo najevo, že Pavlík zatajil své členství v KSČ. Pavlík prohlásil, že si členství v milicích není vědom. „To je pro nás zásadní prohlášení, které nám umožňuje naplnit koaliční dohodu," řekl tehdy Vystrčil. Pokud by se v budoucnu ukázalo, že Pavlík v milicích působil, bylo by to podle Vystrčila důvodem k odchodu ODS z koalice.
Pavlík loni koncem roku své členství v hnutí ANO pozastavil. Jeho žalobu na server obcasnik.eu kvůli údajně nepravdivým tvrzením o jeho členství v Lidových milicích Okresní soud v Jihlavě letos v polovině listopadu zamítl. Rozhodnutí není pravomocné.
Podle Běhounka tato situace na vlastní práci rady kraje dopad nemá, ale pokud to bude velký problém pro další koaliční partnery, nebo pro opozici, musí to řešit hlavně zastupitelský klub hnutí ANO. „Bude se muset rozhodnout, zda udělá personální změny a v koalici zůstane, nebo odejde. Pak se musíme bavit co dál," uvedl hejtman. „Pokud nebudou situaci řešit, může to ohrozit stabilitu současné koalice," řekl Vystrčil. Franěk pouze poukázal na platnou koaliční smlouvu, Pacal věc nekomentoval.
Podle KSČM by Pavlíkův problém mělo řešit ANO. Opoziční KDU-ČSL chce hlasování o Pavlíkově odvolání zařadit do programu příštího krajského zastupitelstva 12. prosince. „Náš klub vidí jako nemožné, aby pan Pavlík dále setrval ve funkci náměstka, pokud věrohodně nevyvrátí podezření z členství v Lidových milicích, což se dosud nestalo," řekl ČTK zastupitel Vít Kaňkovský.
Vítězem krajských voleb v Kraji Vysočina v roce 2016 se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci mají stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. V zastupitelstvu je také šest zástupců KSČM. Pět křesel má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.
Zdroj: http://www.jihlavske-listy.cz/clanek24048-koalice-na-vysocine-rika-ze-plni-plan-opozice-ma-dilci-vyhrady.html (ČTK)