Na Třebíčsku za lidovce kandiduje do Senátu žena, která "pije krev"

Třebíčsko – Zatím je známo několik jmen, která půjdou do klání o post senátora, jež se uvolní letos na podzim v obvodu 53 - Třebíč. Dosavadní senátor František Bublan (za ČSSD) už kandidovat nebude.

Tento týden pak Piráti zveřejnili, že do primárek míří třebíčský advokát a odborník na autorské právo Michal Šalomoun a také Stanislav Zima, jehož životopis zatím nebyl zveřejněn.

„V průběhu jara bude jasno, které jméno členská základna nakonec podpoří a vyšle do senátních voleb,“ uvedla členka republikového výboru Pirátské strany Michaela Vodová. Šalomouna Třebíčané znají také jako dřívějšího radního, ve vedení města figuroval pod hlavičkou Věcí veřejných.

Jako první se v únoru objevilo jméno herce Oldřicha Navrátila, má kandidovat za TOP 09. „My jsme se o tom dohadovali delší dobu, víc bych zatím své rozhodnutí nekomentoval," uvedl pětašedesátiletý Navrátil, který sice není členem této strany, ale je jejím dlouhodobým sympatizantem. Navrátil je třebíčský rodák a patriot, donedávna ve městě žil, teď bydlí v Praze, ale pravidelně se do Třebíče vrací.

Za Starosty a nezávislé (STAN) půjde do voleb osmačtyřicetiletá starostka Koněšína Hana Žáková. „Už dřív jsem byla rozhodnutá kandidovat, že budu sama za sebe. Nakonec se přihodilo, že mě ze STAN oslovili. Jsem starostkou 20 let a jsem dlouhodobý sympatizant STAN, takže se to dobře propojilo,“ reagovala Žáková.

Lidovci vysílají jednašedesátiletou Marii Dudíkovou. „Byla navržena proto, že už se v regionální politice nějaký čas pohybuje, je zkušená, je to žena, i to hrálo roli. Byla na jejím jméně shoda,“ uvedl lidovecký starosta Třebíče Pavel Janata. Dudíková pracuje jako vedoucí odběrového střediska v třebíčské nemocnici, které je detašovaným pracovištěm Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno.  Jak o sobě v nadsázce říká – denně lidem pije krev. Osobně by se ráda více zasazovala o činnost hospiců.

Sociální demokraté chtějí vidět v senátorském křesle svou členku, třiapadesátiletou Naděždu Dobešovou z Račerovic. Vede TJ Spartak Třebíč, to znamená, že zajišťuje hospodaření a činnost ve sportovním areálu v ulici manželů Curieových. Je sedminásobná mistryně světa v kuželkách. „Nabídku jsem od členů ČSSD dostala loni na podzim, nejprve jsem ji nebrala moc vážně, oni ale trvali na tom, ať si ji dobře promyslím. Rodina mě podpořila, proto jsem nyní v únoru kývla. Budu samozřejmě bojovat, ale pokud neuspěju, svět se mi nezhroutí, mám práci, kterou dělám ráda,“ uvedla Dobešová.

Senátorem by se chtěl stát také šestačtyřicetiletý Petr Chňoupek, šéfredaktor Horáckých novin. „Jednám s několika stranami, mezi nimi s ODS, pod čí hlavičkou nakonec budu kandidovat, se rozhodne v horizontu několika týdnů,“ uvedl Chňoupek. Proč do toho jde? „Šestnáct let dělám místostarostu Mastníku, dvacet let jsem v zastupitelstvu, chci pomoct regionu, zkušenosti vrátit zpět,“ odpovídá.

Koho nakonec ODS vyšle do boje, zatím není jasné. „Bavíme se o nějakých jménech, bude to na rozhodnutí lidí z oblasti. Jasno bude v březnu,“ uvedl senátor a předseda regionálního sdružení ODS na Vysočině Miloš Vystrčil. Jak řekl, občanští demokraté zpravidla staví kandidáty z regionu, za nějž kandidují, mají místní znalost, vědí, jak konkrétně můžou pomoci. „Ano, oslovil nás Petr Chňoupek, co vím, není v tuto chvíli mezi favorizovanými,“ komentoval situaci Vystrčil.

Hnutí ANO vybere svého kandidáta do konce března. „Bude to každopádně osobnost z Třebíčska,“ uvedl první místopředseda ANO na Vysočině a poslanec Josef Kott.

Komunisté ohlásí definitivně vybraného kandidáta v dubnu. Okamurova SPD na dotaz Deníku, zda půjde na Třebíčsku do senátních voleb a koho nominuje, neodpověděla.
Zdroj: Třebíčský deník