MF DNES: Podle náměstka Kaliny je partnerství Jihlavy s Čínou jen na papíře

Je to pouhé předstírání bez náplně. I když jihlavská radnice prezentuje na svém webu čínský Wuhan jako své partnerské město, ve skutečnosti o partnerství nejde. „Existuje“ jen díky podpisu exprimátora. Po dvou letech má nulové výsledky, s čínským partnerem se nové vedení Jihlavy dosud nesetkalo.

„Tady se podepsalo memorandum a tím to podle mě skončilo. Nevím o žádné další aktivitě. Já jsem ani žádnou nevyvíjel. Nevím, jestli tomu říkat partnerství.“ Těmito slovy hodnotí současné vztahy s desetimilionovým čínským Wuhanem lidovecký náměstek primátorky Jaromír Kalina. Od podepsání memoranda za měsíc uplynou dva roky.

Primátoři obou měst se v květnu 2017 tehdy mimo jiné svými podpisy zavázali, že budou udržovat pravidelné kontakty. A taky, že obě strany budou podporovat spolupráci na poli hospodářství, obchodu, kultury, vzdělání, sportu a cestovního ruchu. Rovněž zástupci stvrdili svými autogramy, že budou rozvíjet kontakty mezi mládežnickými a ženskými organizacemi a společnostmi obou měst. Skutečnost je zcela jiná.

Z bývalého vedení města, které se s Wuhanem papírově spojilo, je už dnes v čele magistrátu právě jen náměstek Kalina. Exprimátor Rudolf Chloupek (ČSSD), jenž tehdy memorandum podepsal, je opozičním zastupitelem. Znamená to tedy opravdu, že je partnerství na bodu mrazu?

Další náměstek primátorky, Petr Laštovička (ODS), není tak striktní jako Kalina. „Neřekl bych, že je na bodu mrazu. To partnerství dál trvá. Akorát jsme se zatím s čínskou stranou jako nové vedení nesetkali,“ popsal Laštovička.

Povolební představitelé Jihlavy měli možnost navštívit Čínu krátce po loňském zvolení spolu se zástupci firem. „Cestu pořádala hospodářská komora, ale z organizačních důvodů to nebylo krátce po volbách možné,“ dodal náměstek.

Na havíření přijedou Němci, Poláci i Ukrajinci, Číňané nikoliv

Jednou z ukázek fungujícího partnerství je chystané červnové Jihlavské havíření, jedna z největších akcí letošního roku ve městě. Přijedou na ni delegace z ostatních partnerských měst. Z německého Heidenheimu dokonce dvě skupiny návštěvníků. Do Jihlavy se na tuto akci chystají i zástupci polského partnerského města Zgierz a ukrajinského Užhorodu. Že by se na havíření objevil někdo z Wuhanu, s tím se podle informací z radnice ani nepočítá.

Místo toho opět přijede do Jihlavy zástupce již bývalého partnerského města Purmerend Theo van Dam, který vedl tamní radnici v době, kdy spolu obě města těsně spolupracovala. „Udržuje s námi nadále přátelské vztahy,“ potvrdila Jana Petrůjová, jež má na magistrátu na starosti zahraniční vztahy města.

Třeba v roce 1995 nizozemští zahradníci vysázeli kolem jihlavských cest tisíce stromů a dřevin a o rok později množství narcisů, tulipánů a krokusů. Tak vypadalo opravdové partnerství. Theo van Dam je rovněž čestným občanem Jihlavy.

Nové vedení Purmerendu ale už před časem partnerství ukončilo. Jednak z finančních důvodů a také proto, že spolupráce zemí západní a východní Evropy funguje i jinou formou. Jihlavanům už tak přestal sloužit i partnerský dům v Purmerendu, přestože o pobyty v něm býval velký zájem. Jezdili tam lidé z jihlavských spolků, sportovci, zaměstnanci magistrátu i městských organizací.

V 90. letech brali Švýcaři partnerství jako výpomoc Východu

Z podobných důvodů ukončilo město Třešť partnerství se švýcarským Pieterlenem. „Oni to brali v 90. letech jako pomoc východnímu bloku. Teď to berou tak, že už jsme v Evropě pokročili,“ popsala místostarostka Eva Požárová.

Těsný vztah ale Třešť stále udržuje s německým Obergünzburgem na okraji tyrolských Alp. Může za to hlavně Walter Schrammel, který byl v roce 1945 odsunut do Německa ze Salavic, místní části Třeště.

„On k nám každoročně jezdí. Má dokonce napsané datumy narození desítek lidí z Třeště a posílá jim pravidelně přání k narozeninám,“ přiblížila Eva Požárová, jak také může vypadat skutečné partnerství mezi městy.

Autor: Radek Laudin

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/mesto-partner-cina-wuhan-jihlava-vysocina-spoluprace-ekonomika-zahranici.A190412_470021_jihlava-zpravy_mv