Pavel Janoušek: Bude na Moravě v roce 2050 podnebí jako v Chorvatsku?

Pavel Janoušek

V roce 2050 prý může být na jižní Moravě podnebí jako v Chorvatsku, ale bohužel bez možnosti ochladit se mořem anebo větrem od něj. I taková prognóza už se objevila. Vzpomněl jsem si na ni, když jsem nedávno procházel zalesněné údolí a všiml si, kolik stromů tam usychá. A řada z těch zdravých příliš brzo po sobě plodí, protože cítí ohrožení a snaží se zoufale zachovat reprodukci.

Letos na jaře se bohužel sešly dvě nepříjemné věci: sucho a teplo. Jak úbytku vláhy čelit? Asi jako první nás napadnou dotace na posílení zdrojů vody a na čističky, ale ty vše nevyřeší. Složitější, ale účinnější cestou je motivovat ke změně smýšlení. Musíme se učit lépe hospodařit s vodou.

Abychom pochopili, že při delším suchu nemůžeme zalévat zahradu, napouštět bazén a umývat auto, kdy se nám zlíbí. Abychom si uvědomili, že smrk nelze vysazovat v nízkých nadmořských výškách, kde ho víc ohrožuje kůrovec. Bude se také muset změnit přístup k půdě a nelze dál plošně povolovat objekty, které brání přirozenému vsakování vody. Budeme se asi všichni muset trochu uskromnit. To neradi slyšíme, ale bohužel to asi jinak nepůjde.

Ing. Pavel Janoušek, zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL) a starosta Oslavice
(článek vyšel v květnovém vydání Novin Kraje Vysočina)

 

Štítky
Kategorie