Pavel Janoušek: povinný "hlídač" zákona je výsměchem malým obcím a dokladem bujení byrokracie

Pavel Janoušek

Oslavice - Když na naší obec přišla informace z ministerstva vnitra o tom, že každá obec v EU musí od května 2018 povinně ustanovit tzv. pověřence, nejprve jsem myslel, že to je apríl. Jenže bohužel není prvního dubna. V metodice se píše, že tento pověřenec bude hlídat dodržování zákona o osobních údajích.

Zákon o osobních údajích je už delší dobu „bičem“ na malé obce třeba v tom, že nesmí ve svých zpravodajích popřát svým spoluobčanům k narozeninám bez jejich souhlasu. Teď ale přišel opravdový výsměch. Nevím, jestli to v EU vylobbovali právníci (protože ti jediní zřejmě budou umět vykládat takto složitý zákon), nebo jsme to jako Česká republika špatně přeložili nebo špatně pochopili v duchu, že budeme „papežštější než papež“.

Každý krajský úřad už dnes má odbor kontroly, kde je zaměstnána řada lidí, kontrolujících hospodaření obcí.  Teď má přibýt další státem (nebo obcí?) placený úředník, který bude kontrolovat a „správně vykládat“ zákon na ochranu osobních údajů. Nechápu to. Vždyť každá obec je odpovědná za dodržování zákona sama o sobě. A jestli je ten zákon tak špatně udělaný, že potřebuje ještě dalšího odborníka na jeho vykládání, tak je spíš chyba někde jinde než na obcích.

Je to i další zdržování. Představuju si to tak, že mi novinář zavolá a bude chtít nějaké údaje o nějaké firmě. Já zvednu telefon a zavolám tomuto pověřenci a on mi udělá za obecní peníze čtyřstránkovou analýzu toho, co tomu novináři můžu a co nemůžu říct.

Toto opatření se samozřejmě nejvíc dotkne malých obcí s neuvolněnými starosty. Už mám skoro pocit, že se tu stát snaží těmito a podobnými kroky malé obce „zavalit“ administrativou, aby je pak lépe mohl sloučit a mohlo se to celé řídit mnohem centrálněji. Ale proč to tedy neřekne narovinu? Anebo je to doklad samovolného množení úředníků, kteří záměrně vytvářejí složité metodiky, aby se pak jejich pomocí sami dál mohli živit.

Ing. Pavel Janoušek, starosta obce Oslavice
(níže v příloze oba dokumenty)

 

Štítky
Kategorie