Poslanec Kaňkovský navrhuje rozšířit nárok na kompenzační pomůcky

Vít Kaňkovský

Vysočina – Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský navrhl rozšířit okruh zdravotně postižených, kteří mají nárok na příspěvek na nákladnější kompenzační pomůcky. V dosavadním zákoně o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením totiž ve výčtu velmi těžkých postižení chybí některé závažné diagnózy.

„Jedná se konkrétně o pacienty s postižením cév dolních končetin, dále pacienty trpící těžkou srdeční nedostatečností nebo o osoby s objektivně prokázaným těžkým postižením plicních funkcí,“ vysvětluje Kaňkovský, který změnu navrhl na podnět Národní rady osob se zdravotním postižením. Pacienti s těmito nemocemi mají často značné problémy se samostatným pohybem i sebeobsluhou. Příspěvek by jim umožnil pořídit například elektrický skútr, nájezd na schody nebo zvedací plošinu.

Významnou pomocí pro takto postižené by byla i možnost požádat o příspěvek na mobilitu či na pořízení osobního automobilu. Nemocní totiž samostatně ujdou sotva pár kroků a jsou velmi omezeni v pohybu mimo svůj domov. „Pokud dnes nemají lidé s uvedenými diagnózami dostatek vlastních prostředků, jsou odsouzeni k pouhému „přežívání“ bez možnosti seberealizace. Pokud se podaří návrh prosadit – zdravotně postižení budou schopni vést mnohem samostatnější život. Pro některé to bude znamenat i možnost nastoupit do zaměstnání a nebýt tak závislý jen na státu a blízkém okolí,“ doplňuje Kaňkovský.

 KDU-ČSL dále v rámci novely zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením navrhne, aby se příspěvek na svislou zvedací plošinu zvedl ze 400 tisíc na 500. Už teď se totiž ceny této pomůcky (pouze do 1. patra) pohybují okolo 600 tisíc korun. Zároveň platí, že pacient bude mít nadále u pomůcek dražších než 10 tisíc desetiprocentní spoluúčast.

 

Štítky
Kategorie