Předseda klubu KDU-ČSL: nocovat před krajským úřadem je ponižující. Proč to nejde jinak?

Jaromír Kalina

Jihlava - Kraj znovu selhal v zajištění důstojných podmínek pro žadatele kotlíkové dotace. Říká to předseda klubu krajských zastupitelů za KDU-ČSL Jaromír Kalina. Podle něj je ve 21. století ponižující, aby žadatelé stáli v noci frontu před krajským úřadem – jako tomu bylo v noci z 19. na 20. října. Proto vyzývá k odpovědnosti pro toho, kdo tuto situaci nechal dopustit.

Byl jsem vyzván obyvatelem, který tuto zbytečnost už víckrát viděl z nedalekého domu. Na místě jsem pak z těch lidí cítil bezmoc a zoufalství. Bylo chladno, tak jsem chtěl aspoň dojít uvařit kafe nebo čaj do našeho zastupitelského klubu, ale elektronické zajištění mě tam v tu dobu nepustilo. Přece není možné, aby třeba starší člověk z Novoměstska, který tu nemá známé, stál venku celou noc bez možnosti toalety či základního občerstvení, respektive podstupoval tuto ponižující formu podání žádosti,“ vysvětluje Jaromír Kalina. MF Dnes informovala o tom, že frontu stálo asi 300 lidí.

Podle něj se situace opakuje z předchozích vln kotlíkové dotace a právě starší lidi z venkova nemají možnost žádost doručit přes datovou schránku anebo o tom neví. Navíc nemají jistotu, že dotaci získají. „V době elektronizace kraj musí nalézt jiné řešení, jak se této nedůstojné situaci vyhnout,“ doplňuje Kalina. On sám jako řešení navrhuje čistě elektronickou cestu (tak to letos řešil mj. Karlovarský kraj) anebo jednoduše tzv. neúspěšné žádosti pod čarou podpořit přímo z rozpočtu tak, aby se na všechny dostal. „Vždyť rozpočet kraje je v dobré kondici a navíc by tím kraj zlepšil životní prostředí konkrétním lidem, kteří zde skutečně žijí,“ uzavírá předseda lidoveckých zastupitelů. (tz)

Kategorie