Promýšlíme pečlivě naši společnou budoucnost

KDU-ČSL je stranou, která hledí do budoucnosti. Dnes odchází z celkových výdajů státního rozpočtu 1/3 peněz na důchody. Chceme zajistit dostatek financí i do dalších oblastí, do školství, zdravotnictví, zemědělství, na dopravu a zastavit další zadlužování státu. K tomu je nutná Důchodová reforma.

To ale v žádném případě NEznamená, že se důchody sníží, či se zastaví jejich valorizace. Tady musí dojít k takovým opatřením, aby se balíček peněz, který je určen na důchody stále doplňoval a nemuselo se neuváženě brát z jiných balíčků, určených na nemocnice, školy, silnice a podobně. Tak jak to bylo nezodpovědně praktikováno předchozí vládou Andreje Babiše. Tímto způsobem nám vrostl státní dluh.

  •  Proč Lidovecká důchodová reforma? Rodí se stále méně dětí, prodlužuje se délka života a roste délka života stráveného v důchodu. V roce 2002 připadali na 1 důchodce 3 pracující, za 30 let to bude 1 pracující na 1 důchodce.
  • Za každého zaměstnance odvádí zaměstnavatel daleko vyšší pojistné, než si odvedou OSVČ. Proto mají lidé na OSVČ v důchodu nízké důchody. Pojďme je motivovat k vyšším vyměřovacím základům.
  • Využívejme zkrácené úvazky, ty budou oproti DPP a DPČ započítány do odpracované doby pro výpočet výše důchodu.
  • Umožnili jsme vznik lesních školek, zachránili jsme dětské skupiny, na příští rok připravujeme sousedské hlídání. Vytvořili jsme dobré podmínky, aby se maminky mohly vrátit zpět do práce.
  • Myslíme na rodiny, dáme možnost manželům sdílet své výdělky pro výměru důchodu, zmírní se rozdíly mezi důchody žen a mužů.
  • To, a ještě více čtěte dál: Důchodová reforma (mpsv.cz)
  • Tato plánovaná reforma dává jistotu a závazek stávajícím i budoucím lidem, že důchody porostou a ocení se tak odpracované roky občanů.

Josef Klement, Váš senátor