Rychlokvašené sliby vlády v demisi nemají pro Vysočinu smysl, říkají lidovci

vláda

Vysočina – „Spanilá jízda s megalomanskými sliby“. Tak v nadsázce označují lidovečtí zastupitelé Kraje Vysočina návštěvu vlády premiéra v demisi na Vysočině, plánovanou na 28. května. Podle nich kraj místo halasných slibů potřebuje spíš vizi udržitelného rozvoje.

Z mediálních výstupů zaznělo, že kraj chce s vládou mj. řešit Dukovany, letiště Henčov, záchytku v Jihlavě, sportovní infrastrukturu, silnice a dopravní terminál. „Chápu, že pro mistry sociálních sítí je nutné vyfotit se v přílbě u reaktoru, v kokpitu letadla nebo na záchytce. Ale co takhle raději vyjít z výstupů Veřejného fóra Vysočiny, kde lidé dlouhodobě preferují řešení sucha, absenci hospice, odliv kvalifikovaných lidí a zachování tradičního zemědělství? Stát by také měl systémově řešit financování sportu, a ne slibovat megalomanské projekty za aktéry, kteří proklamovanou spoluúčast nepotvrdili – příkladem je jihlavský zimák, kdy se mluví o třetinovém podílu města, státu a kraje, ale kraj ho nikdy nepotvrdil,“ říká předseda klubu zastupitelů za KDU-ČSL a náměstek primátora Jihlavy Jaromír Kalina. Podle něj je třeba jednat i o integrovaném dopravním systému, trase vysokorychlostní tratě přes Vysočinu a zdrojích na opravy a rekonstrukce silničních sítí.

I poslanec a krajský zastupitel Vít Kaňkovský vyzývá vládu, aby spíš než sliby všeho všem řešila každodenní problémy obyvatel Vysočiny - jako je nedostatek praktických lékařů a zubařů i veškerého personálu v nemocnicích a sociálních službách. „Navíc ustavení řádné vlády se dál komplikuje a současná vláda v demisi se tváří, jakoby měla vládnout navěky a slibuje. Pro premiéra Babiše není problém slíbit něco v řádech desetimiliard, přitom v minulé vládě to byl právě on, kdo opakovaně jako ministr financí bránil navyšování penzí. K němu došlo jen pod tlakem KDU-ČSL a ČSSD,“ doplňuje Vít Kaňkovský a zdůrazňuje, že problémy se mají systémově řešit po konzultaci s odborníky, a ne při výjezdním zasedání, které působí dojmem, jakoby vladař přijel mezi lid a zajistil všechno.

 

 

Štítky