Starosta Janoušek: Převažují přínosy, či rizika členství v EU?

Pavel Janoušek

Jsem pro členství EU hlavně kvůli naší bezpečnosti. Važme si už jen toho, že tu desetiletí nebyla válka. Také volné cestování a obchod jsou pro občany i pro firmy velkým přínosem. A daří se i budovat dobré věci z evropských fondů - například školy, školky, obchvaty měst a obcí. Unie určitě není bez chyb, ale právě proto musíme co nejaktivněji navrhovat dobrá řešení pro naše občany.

Co se třeba našim zástupcům v EU nepodařilo vyřešit, jsou odpady. Naše skládky jsou plné a brzy přijde zákaz skládkování. Přitom jsou u nás zatím jen tři podniky, které likvidují odpady podle předpisů. Není jisté, že pokryjí celou ČR. Kam budeme komunální i jiný odpad vozit, až bude skládkování zakázáno? Například Poláci si celou věc ošetřili tím, že si v EU vyjednali peníze na podniky likvidující odpad.
Navzdory podobným potížím si ale stále myslím, že celkově nám EU víc přináší, než bere.

A často se ukáže, že za mnoho komplikací, které svádíme na Unii, vlastně mohou čeští úředníci, kteří nařízení z Bruselu jen podivně přetlumočili. Navíc vidíme, jaké problémy zažívá po odchodu z EU Velká Británie. Skotsko dokonce zvažuje odtržení od ní. Proto jsem pro setrvání v Unii. Využijme našeho členství k tomu, abychom vybudovali silnou Evropu!

Ing. Pavel Janoušek, zastupitel Kraje Vysočina (KDU-ČSL) a starosta Oslavice
(článek byl zaslán do květnového čísla novin Kraje Vysočina)

Kategorie