V kauze jihlavské vodohospodářské společnosti je zrušeno trestní stíhání

Jaromír Kalina

V kauze nesrovnalostí faktur Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) bylo zrušeno trestní stíhání, které se týkalo náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kaliny a šéfa JVAK Jiřího Benáčka. Předsedu klubu krajských zastupitelů za KDU-ČSL Jaromíra Kalinu tato zpráva zastihla v nemocnici. „Zlepšilo mi to zdravotní stav,“ uvedl pro MF DNES.

Rozhodlo o tom Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Brně, konkrétně jeho jihlavská pobočka. „Usnesení okresního státního zastupitelství jsem pro formální nedostatky zrušila a vrátila k novému projednání,“ sdělila krajská státní zástupkyně Jaromíra Vejchodská. Celá věc se tedy vrací do období před trestní oznámení (které podal úředník jihlavského magistrátu Jan Vystrčil).

KSZ doporučuje zkoumat ne nárok – ten připouští, že existuje – ale formou znaleckého posudku výši fakturovaného nároku. Jinými slovy, je to dílčí závěr, který říká, že se jmenovaní nedopustili zločinu pokusu o podvod. Výše fakturace navíc nebyla nikdy druhou stranou sporu zpochybňována.

„Co se týče pokusu zločinu podvodu nebo zkreslování údajů o stavu hospodaření, tak krajská státní zástupkyně v usnesení říká, že nevidí důvod, proč došlo k trestnímu stíhání. Co dává okresnímu státnímu zástupci k uvážení, to je znalecký posudek na výši částek na fakturách,“ doplnil Jaromír Kalina.

Jihlavský primátor Rudolf Chloupek znovu zdůraznil, že město Jihlava neutrpělo žádnou škodu. „Od samého začátku to bylo zastaveno a nebylo nic propláceno,“ zmínil Chloupek.
Celý článek MF DNES je zde

Štítky
Kategorie