Vít Kaňkovský na Pelhřimovsku jednal nejen o zdravotnictví a sociální oblasti

Vít Kaňkovský v Počátkách

Pelhřimovsko – Poslanecký den Víta Kaňkovského 30. srpna měl těžiště spíš na periferii okresu Pelhřimov. Témata ale rozhodně okrajová nebyla, přestože se tentokrát netýkala jen jeho klíčových odborností, tedy zdravotnictví a sociální oblasti. Poslance provázel krajský zastupitel Miroslav Houška.

Začátek cesty patřil soukromé Nemocnici Počátky, která dnes funguje jako geriatrické centrum. Jeho ředitelka Marie Hrnčířová jako hlavní problém vidí nedostatek sester i lékařů a rostoucí byrokracii. „Veřejnost navíc žije výrokem ministra, že sestry dostaly přidáno 5000 korun, ale realita je mnohem níž. Další problém je, že celospolečensky se pomáhající profese, zvlášť pokud jde o práci se seniory či postiženými, dostávají na konec společenského žebříčku,“ potvrdil poslanec Kaňkovský, který s  jednatelem zařízení Jiřím Kortou také diskutoval zákon o léčivech. 

Další zastávkou byl Pivovar Kamenice, jehož prostorami poslance provedl jednatel Milan Houška. Ten chátrající objekt za nemalé peníze, se zapojením místních firem a bez jakýchkoli dotací opravil a loni otevřel. Dnes pivovar vaří až devět druhů piv, mj. expanduje i do zemí jako Dánsko nebo Itálie a spolupracuje s Výzkumným ústavem zemědělským v Praze-Tróji na výrobě „léčivého“ piva. V restauraci se pak Vít Kaňkovský setkal s členy a příznivci zejména z Černovicka.

Následoval přejezd do Hořepníka, kde už na poslance Kaňskovského a krajského zastupitele Houšku čekal dlouholetý starosta obce Vladimír Kotýnek. Starosti mu mj. dělá útlum zdravotnických služeb, provozní náklady ZŠ, kůrovec, nevyjasněné majetkové věci kolem kanalizace a nadbytečná administrativa ve stavebním zákoně. „Šestimetrová ulička se v územním plánu řeší dva roky, stojí nás 200 tisíc korun a brzdí výstavbu nových domů. Uvítal bych ve stavebním zákoně větší volnost a návrat k urbanistickým studiím, které dřív obcím stačily,“ podotkl starosta Kotýnek.

Předposledním bodem dne bylo setkání v kanceláři předsedy VOD Jetřichovec Josefa Blažka, který je i předsedou okresní Agrární komory. Zemědělci jako hlavní úkol vidí narovnání dotací mezi zeměmi EU a brání se zastropování dotace pro větší podniky, které podle Josefa Blažka v Česku vyvolá další útlum tolik potřebné živočišné výroby. „Například v Bavorsku mají farmáři několik dotací – regionální, bavorské, národní a EU dotace – a třeba na litr mléka to dělá 3,60 korun. Podobně Poláci, ti sem jezdí načerno kupovat obilí, a to si pak započítají do svých produkčních dotací,“ podotkl Blažek. Hostem setkání byl i jednatel Pacovské lesní Josef Průša. Ten jako klíčová opatření v kůrovcové kalamitě vidí zřízení intervenčního fondu, kterým by stát garantoval výkup dřeva, zrychlení tendrů ve státních lesích, legalizaci přípravků typu Vaztak pro laiky a větší podporu pro menší vlastníky lesů.

Poslanecký den Vít Kaňkovský a Miroslav Houška zakončili v Domově blahoslavené Bronislavy v Humpolci. S jeho ředitelem Janem Výborným konzultovali situaci, kdy Kraj Vysočina hodlá ve městě stavět další domov pro seniory. Ředitel domova také poslance poprosil, aby podpořil navýšení úhrad ve vyhlášce.

 

Vít Kaňkovský na Pelhřimovsku Vít Kaňkovský na Pelhřimovsku Vít Kaňkovský na Pelhřimovsku Vít Kaňkovský na Pelhřimovsku
Štítky
Kategorie