Vít Kaňkovský: Nemocnicím chybí nejen lékaři, ale i sestry

Vít Kaňkovský

Dlouho to vypadalo, že personální krize ve zdravotnictví nebude na Vysočině tak složitým problémem jako jinde nebo že se bude týkat „jen“ nedostatku lékařů. Nyní se však ukazuje, že i naše nemocnice už bojují nejen s deficitem lékařů, ale i nelékařského zdravotnického personálu. Chybějí hlavně zdravotní sestry.

Ministerstvo zdravotnictví sice s velkou slávou prohlašovalo, že si zdravotní sestry u lůžka od ledna polepší o 7 % na tarifní mzdě a o 5000 Kč na příplatcích, ale skutečnost je jiná. Nemocnice bohužel od zdravotních pojišťoven dostaly mnohem méně peněz, než na platy sester potřebují. A tak vedení nemocnic při sebelepší vůli nemůže navýšit příplatky na maximální mez, kterou by si zdravotní sestry jednoznačně zasloužily.

To je ze strany ministerstva pokrytecké a nebezpečné řešení. Jak z toho ven? Je na vedení krajů, včetně našeho, aby co nejdříve prostřednictvím Asociace krajů vyjednalo navýšení plateb na platy sester. Pokud se to nepodaří, bude vedení kraje v kleštích – buď musí omezit činnost nemocnic, což si snad nikdo z nás neumí představit, nebo musí chybějící peníze nemocnicím dokrýt ze svého – a vězme, že u každé nemocnice půjde o desítky milionů.

MUDr. Vít Kaňkovský, poslanec a zastupitel Kraje (KDU-ČSL)
(článek byl zaslán do březnového vydání Novin Kraje Vysočina)

Štítky
Kategorie