Vít Kaňkovský o tom, že chtěl být také muzikant, i o záchraně motorkáře

Vít Kaňkovský

Třešť - Vysočinská mutace týdeníku 5+2 v rámci představování volebních lídrů přinesla tento portrét naší "jedničky" Víta Kaňkovského. Mluví v něm nejen o své rodině, ale také o účinkování v nemocniční kapele Pozdní sběr a o své práci v roli zdravotní sestry. Časopis zmiňuje i jeho záchranu motorkáře na trase Třešť-Jihlava. 
Chvíli uvažoval o kariéře profesionálního muzikanta nebo učitele, zatímco ostatní si mysleli, že půjde ve stopách svého otce a bude z něj ekonom nebo matematik. Sedmačtyřicetiletý poslanec za KDU-ČSL a zároveň primář havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský ale udělal v 18 letech všem čáru přes rozpočet. Zatoužil stát se lékařem. „Maminka i můj bratr byli poměrně vážně nemocní. Převážila u mě touha bojovat s nemocemi, pracovat s lidmi a pomáhat jim,“ vysvětluje vysočinský lídr kandidátky KDU-ČSL do podzimních parlamentních voleb.
Kdyby si měl představit jinou profesi, kterou by chtěl vykonávat, opět neomylně zabrousí do zdravotnictví. „Dokážu si představit, že bych byl zdravotní sestra. Když jsem studoval na medicíně, od druhého ročníku jsem tuto práci zastával. Byla to pro mě úžasná zkušenost, ze které stále čerpám i v lékařské profesi. Vždycky sestřičkám říkám: Mě neoblafnete, já vím, jak to chodí,“ usmívá se.
Potkat Víta Kaňkovského, který pravidelně cestuje do práce ze svého bydliště v Třešti na Jihlavsku, se letos na jaře vyplatilo motorkáři, který při dopravní nehodě utrpěl velmi vážné, devastující zranění dolní končetiny. Společně se zdravotní sestrou, která u nehody pomáhala, zastavili rozsáhlé krvácení, které mladého muže ohrožovalo na životě.
„Na to se nezapomíná. Byť jsem zkušený ortoped, tak to pro mě byl velmi silný zážitek. Na silnici jsem se už k pár nehodám dostal, ale tohle bylo nejzávažnější zranění, se kterým jsem se dosud setkal. Naštěstí se muže podařilo zachránit a už je doma a s partnerkou se radují z miminka,“ vzpomíná.
Velkým koníčkem Víta Kaňkovského je od dětství hudba. Na lidové škole umění se učil hrát na lesní roh. Od šesti let se věnuje zpěvu. Dlouhá léta byl zpěvákem v nemocniční kapele Pozdní sběr. „Občas si s nimi ještě zazpívám, ale doufám, že se k tomu vrátím intenzivněji.“ Blízké jsou mu všechny hudební žánry snad kromě dechovky. Odreagovat se snaží také sportem. Hraje tenis, v létě jezdí na kole a v zimě lyžuje.

Čtyři děti? To je dar

Doma v Třešti jej čeká jeho početná rodina. S manželkou vychovávají čtyři děti ve věku 20, 18, 16 a 5 let. „Když se lidé dozví, kolik máme dětí, většinou koulí očima. Ale my to bereme jako obrovský dar. Děti jsou pro nás velké štěstí. Dělají nám radost. Samozřejmě teď v období jejich dospívání není vždy jednoduché pochopit tok jejich myšlenek, ale vše nám vynahrazuje pětiletá dcera,“ usmívá se.
Někteří jej kritizují za to, že sedí na několika židlích zároveň. Krajský předseda KDU-ČSL Vít Kaňkovský je totiž od roku 2013 zároveň poslancem, primářem v havlíčkobrodské nemocnici, sedí také v krajském zastupitelstvu i v zastupitelstvu města Třešť.
„Ano, někdo říká, že to je špatně. Svá úskalí to má, ale je třeba vidět i výhody. A ty spatřuji právě v intenzivním kontaktu s lidmi, od nichž čerpám podněty. Domnívám se, že pokud se politik úplně vykoření ze své profese, je to špatně,“ vysvětluje s tím, že denně pracuje až 15 hodin a kvůli práci poslance si zkrátil úvazek v nemocnici. „Velkou oporou je mi má žena, bez níž by to vše nebylo možné,“ dodává.
V letošních volbách kandiduje s heslem „Slušnost není slabost“. Pokud bude zvolen, chce se stejně jako dosud zaměřit na oblast zdravotnictví a sociálních věcí. Jako největší problém vidí nedostatek zdravotnického personálu a zachování kvality péče.
V kraji podporuje postavení kamenného hospice a pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Rád by našel také peníze na rekonstrukci stávajících silnic a na vybudování nových obchvatů.

Kategorie