Vít Kaňkovský: Povedlo se nám ocenit ty, kdo pečují o postižené

Vít Kaňkovský

Šedesátníci, pečující o 90letou dementní babičku, rodiče starající se o těžce postižené dítě nebo manželka, která chce být nablízku umírajícímu manželovi s rakovinou. Ti všichni i díky KDU-ČSL dostanou až 6000 korun měsíčně navíc na tuto často celodenní péči. Novelu, kterou si „vzal za svou“ poslanec Vít Kaňkovský, začátkem prosince takřka jednomyslně schválila sněmovna, .

 „Je to velmi dobrá zpráva jak pro zdravotně postižené, tak pro jejich rodiny, které se o tyto těžce nemocné obětavě starají často 24 hodin denně. Situace těchto rodin je velmi složitá, dlouhodobá péče o těžce nemocného člena rodiny je vysilující a stát by měl být těmto rodinám maximálně nápomocen,“ komentuje Vít Kaňkovský schválení novely. Podle něj zbývá dořešit i další problémy, s nimiž se rodiny postižených potýkají – mj. byrokracie, zdlouhavý systém schvalování příspěvku a také nedostatek některých sociálních služeb hlavně ve venkovských regionech.
 

Na počátku stála snaha skupiny zejména lidoveckých senátorů kolem zesnulého senátora MUDr. Plačka, která v Senátu prosadila novelu zákona o sociálních službách. Ta navrhla navýšit příspěvek na péči osobám ve 4. stupni o 6 tisíc korun. Poslanci za KDU-ČSL pak k této senátní novele přidali další návrh, a to na zvýšení příspěvku i pro postižené v 3. stupni o 4 tisíce korun. Nakonec tak lidovci prosadili navýšení příspěvek na péči u obou stupňů.

Blízcí lidí s nejtěžšími stupni postižení tak dostanou u takzvaného IV.  (nejtěžšího) stupně postižení o 6000 korun měsíčně a u tzv. III. stupně o 4000 korun měsíčně navíc. 

 

Štítky