Vít Kaňkovský prosadil rozšíření příspěvku na kompenzační pomůcky pro postižené

Podle KDU-ČSL dnes mnoho zdravotně postižených nedosáhne na příspěvek na nákladnější kompenzační pomůcky, který by jim mohl zásadně zlepšit životní situaci. Důvodem je nastavení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením – podle něj totiž ve výčtu velmi těžkých postižení znemožňujících pohyb chybí některé závažné diagnózy. 

"Jedná se konkrétně o pacienty s postižením cév dolních končetin, dále pacienty trpící těžkou srdeční nedostatečností nebo o osoby s objektivně prokázaným těžkým postižením plicních funkcí,“ vysvětluje poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský, který změnu zákona na podnět Národní rady osob se zdravotním postižením navrhl.

Lidé s těmito diagnózami by mohli dosáhnout na příspěvek, za který jde pořídit například elektrický skútr, nájezd na schody nebo zvedací plošina. Takové pomůcky by podle lidovců zásadně zlepšily životní situaci pacientů trpících uvedeným zdravotním postižením. Významnou pomocí pro takto postižené občany by byla i možnost požádat o příspěvek na mobilitu či na pořízení osobního automobilu. 

 „Pokud dnes nemají lidé s uvedenými diagnózami dostatek vlastních prostředků, jsou odsouzeni k pouhému „přežívání“ bez možnosti seberealizace. Návrh se teď podařilo prosadit a postižení pravděpodobně budou schopni vést samostatnější život. Pro některé to bude znamenat i možnost nastoupit do zaměstnání a nebýt tak finančně závislý na státu a blízkém okolí,“ doplňuje Kaňkovský. 

KDU-ČSL dále v rámci novely zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením navrhla, aby se příspěvek na svislou zvedací plošinu zvedl ze 400 tisíc na 500. Už teď se totiž ceny této pomůcky (pouze do 1. patra) pohybují okolo 600 tisíc korun. Zároveň platí, že pacient bude mít nadále u pomůcek dražších než 10 tisíc desetiprocentní spoluúčast, tedy i při přiznání příspěvku na pořízení dražší kompenzační pomůcky se na jejím pořízení bude pacient významně podílet.

 

Vít Kaňkovský
Štítky
Kategorie