Vysočinští lidovci řešili, kudy má KDU-ČSL jít dál a co má upřednostnit

Programová konference

Kamenice u Jihlavy – Na sedmdesát členů a příznivců KDU-ČSL z celé Vysočiny se v sobotu 14. dubna sešlo v orlovně v Kamenici u Jihlavy, aby se zamýšleli nad budoucím programem své strany. Krajská programová konference obnášela pět prezentací a zájemci pak mohli diskutovat jak o obecnějším směřování strany, tak o konkrétních návrzích.

První dvě prezentace se týkaly zamyšlení nad místem KDU-ČSL v politickém spektru. Petr Dvořák se odrazil od programu německé CDU/CSU a definoval stranu jako středopravou a křesťanskou se silným sociálním důrazem a tématy jako vymahatelnost práva, sociální soudržnost, odpovědnost, šetrnost. Jan Mazanec zmínil, že levicový liberalismus spolu s destrukcí tradičních pilířů a překotným vývojem techniky přináší konzervativní protireakci - a vidí KDU-ČSL jako lidově-konzervativní stranu zdravého rozumu.

Další prezentaci uvedl Jan Matějů, podle kterého by KDU-ČSL neměla slibovat plošné dávky a úlevy, ale vytvářet prostor na to, aby se lidé o sebe dokázali postarat sami. Zmínil i řadu propopulačních opatření v úrovni ekonomiky (novomanželské půjčky, daňové asignace, částečné úvazky). Krajský předseda Vít Kaňkovský se zabýval rodinou na širším pozadí – mj. v oblasti sociální (mezigenerační solidarita), zdravotnictví a pracovního trhu. Uvedl přitom řadu varujících statistik – například Česko je v EU na chvostu v úspěšném návratu žen do práce po mateřské. Sérii prezentací uzavřeli Jaromír Kalina a Karel Křivánek, podle kterých by se KDU-ČSL měla víc věnovat tématu exekucí, souvisejících s nezaměstnaností, dalšími patologickými sociálními jevy a s rozpadem rodin. 

Hosty krajské programové konference byli předseda strany Pavel Bělobrádek, europoslanci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský, dále exministr Daniel Herman (který je spolu s Marií Dudíkovou senátním kandidátem ve vysočinských okresech) a také místopředseda Programové rady Jan Kasal. „Kořeny KDU-ČSL sahají až do 19. století a pokud jsme dokázali vytrvat tak dlouho a překonat řadu překážek, tak je to důkaz toho, že naše kořeny jsou hluboké a pevné,“ povzbudil přítomné Daniel Herman. Na závěr všem poděkoval krajský předseda a poslanec Vít Kaňkovský. Podněty z konferenci budou dál dopracovány a tlumočeny na celostátní programové konferenci v září.

 

Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference Programová konference
Štítky